Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
ikcomas

Towary rolno-spożywcze z Ukrainy

68 postów w tym temacie

Tak, spokojnie czekamy na otwarcie granicy i LHS-em w Polskę produkty rolne.

Czekamy na listę podmiotów zmieniających papiery z tzw. "zboża technicznego" na zboże konsumpcyjne ale to za kilka lat dopiero ponieważ postępowanie się toczy.

Lista tych co sprowadziła legalnie zboże to pikuś bo mogli i zrobili to. Spółka Złote ziarno np. przerzuca 100% zboża z UA od samego początku istnienia. Pisałem o tym w 2016 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lista z kwotami

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/afera-zbozowa-wyplynela-lista-zawierajaca-kwoty-importu-zboza-z-ukrainy-laczna-suma-to-5-5-mld-zl,138900.html

Zaraz znowu będzie afera bo na ostatniej stronie osoby fizyczne wraz z adresami i PESEL-ami. Ostatnia kolumna na stronie 13 to chyba wartość za tonę. Pszenica paszowa powyżej 1000 więc wcale nie tak tanio. Cała kwota zakupu to 5,5 mld więc jak liczyć po 1000 to 5,5 mln ton tak jak mniej więcej mówili ale czy po tyle te duże firmy kupowały? Zapewne dowiemy się wkrótce. Tak dawkują nam dane i podnoszą dreszczyk emocji.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już to główny redaktor pisał. "Chleba i igrzysk". Ciemny lud to kupuje maja temat do rozmów a tylnymi drzwiami wprowadzimy wygaszenie produkcji. Paranoja to co się porobiło. Dlaczego nie opublikowali tego wcześniej tylko zostawiają kukułcze jajo następcom. Gówno zawsze prędzej czy później wypłynie na wierzch a  Z Brukseli już idą wytyczne do przywracania gruntów na cele bioróżnorodności, zalewanie mokradeł, zakaz stosowania SOR na obszarze Natura 2000, ograniczenia stosowania reszty skutecznych substancji czynnych, teraz ustawa o wywłaszczeniu pod budowę OZE, osłabienie Orlenu bo stał się zbyt dużą konkurencja itd itd. Mamy dalej być kolonia Zachodu i Wschodu. ale tak Poliniaki wybrali. Podobnie jak Pigmeje myśleli że na coś mają decyzje i że coś się zmieni na lepsze a tu zdziwienie.

Na przykładzie teraz świeżego tematu dotyczącego tańszych nasion kukurydzy, mamy upaść. Mamy mieć tak wysokie koszty aby nic nam nie zostawała tylko "dopłaty" na przeżycie. A później wykup majątku przez fundusz inwestycyjny i zostanie niewolnikiem w białych rękawiczkach.  Zauważcie że teraz to strasznie przyspieszyło. Wszystkie pomysły są wprowadzane naraz w różnych dziedzinach życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dam tylko przyklady dwóch firm zakłamanych z którymi mam styczność.

Spojrz na przykład na firmę Wipasz jej prezes (wlasciciel) wygłasza przemowy (chyba nawet na Farmerz) że sprowadzali z Ukrainy ale tylko brakujący towar, tyle co zawsze czyli około 3% ale po publikacji listy okazuje się że kupili za 86 mln zlotych a to znaczy że to wcale nie jest 3%. Hipokryzja jakich mało i brak konsekwencji dla prezesa za perfidne klamstwo.

Druga firma Agrolok która sprzedawała niby pszenice pochodzenia polskiego, na fakturze nawet wypisane a była to pszenica z Ukrainy a i tak nikt nic nie zrobi.

Lista została zatojona głównie dlatego że jest na niej kolega Mateuszka właściciel Cedrobu, którego kurs akcji spolki Gobarto urósł dzięki temu prawie 1000%. 

To pokazuje że firmy te dzięki temu zbożu wsadziły do kieszeni gruby pieniadz powiększając dzielącą Nas rolników od tych firm przepasc. 

Z drugiej strony sami rolnicy są winni bo były ceny plodow bardzo opłacalne ale nie zostało to wogole wykorzystane przez Nasze polskie rolnictwo, w dużej mierze wynikało to z ministra Kowalczyka, który w nagrodę za taką niegospodarność (minimum 10 mld złotych strat budżetu panstwa) dostał awans a nie banicję. Chore to wszystko i przez to odechciewa się wszystkiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom ile jest takich rolników pazernych, co czekali na jeszcze wyższe ceny?To tak jakbyś jeden "wsad" warchlaka w roku wyhodował.

Na pewno wpływ trzeba sobie podzielić...chyba?Ja nie psioczę,bo to był mój wybór,sprzedać pszenicę pomiędzy wsadami tuczników, żeby było na gospodarzenie.

Poza tym jest mi wszystko jedno.Nie wierzę,że kraj w środku Europy może zostać unicestwiony przez Tuska.Choć dobrze, że PIS im "na łapy" patrzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj, bardzo duzo. Ja skupuje sporo zboza i rolnicy którzy przywozili w zniwa albo do końca roku to przywieźli to tuż przed następnymi zniwami. 

W miejsce Naszych rolnikow do wywozu zboza przez porty weszly Ukraińskie Agroholdingi ale jest to wina samych rolnikow, a najbardziej przyczynił się do tego minister Kowalczyk i taka jest prawda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wina tych co rozkalibrowali rynek, po co dawali 1800 za pszenice , a za saletre chcieli 5 tysi, to nie było potrzebne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po to fundusze, banki, i inne instytucje  inwestują na Ukrainie by zarobić tam i na wahaniach  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja przeważnie sprzedaję kwiecień/maj zawsze najlepiej wychodziło w tym czasie ale wtedy było już tyle towaru, że nie było komu kupić. Często część sprzedaję jak już się poobrabiam czyli listopad/grudzień a reszta na maj. Generalnie wtedy się wycwaniłem i większość poszło po żniwach bo cena dobra a wiedziałem, że ta bańka kiedyś pęknie. Nie wierzyłem w słowa Kowalczyka a wręcz przeciwnie więc się pospieszyłem jak nigdy. Zostałem z końcówką na maj, chciałem wcześniej ale zima przeszkodziła, potem wiosną trzeba chwilę odczekać aby było sucho. Nie każdy ma asfalt pod same gospodarstwo. Tutaj mamy polne/gruntowe drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wyjadę praktycznie zawsze ale trafić w cenę to inna bajka

Ten problem UA nam już pozostanie na zawszę, będzie już tylko gorzej

Powiem bardzo NIE ładni ta wojna w tej chwili jest nam na rękę

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponownie edytowałem temat bo problem staje się coraz szerszy.

Na OLX pojawiają się oferty upadlińskiego cukru

https://www.olx.pl/d/oferta/sprzedam-cukier-kl-i-icumsa45-pakowany-25-kg-50-kg-big-bag-CID757-IDXaUFK.html

Sprzedający to PHU ROL-MIX Jacek Skrodzki to jedna z firm z listy, które sprowadzało zboże.

Firmy MBF Group, która zajmuje się importem/eksportem nie znalazłem na liście ale ma stały kontrakt na cukier

https://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,546607

https://igrit.pl/ogloszenie/gielda-spozywcza-cukier-i-slodziki/bialy-cukier-krystaliczny-icumsa-45-od-660-eur-1812587

https://mbfgroup.pl/oferta/cukier_bialy_icumsa/

To będzie dobrze o to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś słyszał o nieformalnej fuzji Chemirolu i Agroloku? Ponoć mają kilka holdingów w UA i potężne elewatory.Drugie silosy,gdzieś w Afryce?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarze to te dwie firmy i jeszcze jedna mialy zawiązane konsorcjum aby dzierżawić terminal w jednym z Naszych portów ale przegraly ten przetarg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, ikcomas napisał:

Lineczek jakiś masz?

Nie nic,tylko mi znajomy kazał bojkotować mój ukochany Chemirol za to.Ponadto chodzi o przejęcie UniaGroup do których te elewatory należały... ktoś coś???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 2016 roku założyłem ten wątek. Po był początek upadku polskiego rolnictwa.

2013 rok

https://www.google.pl/maps/@50.6026262,20.6425984,3a,75y,265.83h,87.81t/data=!3m8!1e1!3m6!1sxHZ4HNkQiP24vAkphrzm_w!2e0!5s20130701T000000!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DxHZ4HNkQiP24vAkphrzm_w%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D166.14195%26pitch%3D0!7i13312!8i6656?entry=ttu

2019 rok

https://www.google.pl/maps/@50.6026505,20.6426268,3a,75y,265.83h,87.81t/data=!3m7!1e1!3m5!1sd9BNqn-wDS6PX7MNIaKnEg!2e0!5s20190901T000000!7i16384!8i8192?entry=ttu

Na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df# można znaleźć sprawozdania firmy nr KRS 0000433793. W 2021 roku spółka zatrudniała 47 osób, w 2022 roku 90. Spółka w 2021 roku zanotowała stratę w wysokości 4 mln zł, w 2022 roku zysk 90 mln zł. W 2022 roku zaczęli budować dwa nowe silosy i kończyć w 2023 roku. Na geoportalu są już oznaczone. Mało się pomyliłem z pojemnością. Pisałem, że 14 metrów sześciennych, nieco więcej bo dokładnie 15360,3 metrów sześciennych. W 2022 roku dobudowali dwa silosy po 2000 ton na olej. 100% udziałów ma jakiś Boris Pogoriler jakże polsko brzmiące. W 2016 roku zapewniał, że będzie sprowadzał soję bez GMO, której w Polsce nie ma. http://www.sir-kielce.pl/pliki/Z.Z.2.pdf Okazuje się, że jest zupełnie inaczej tak jak należało się spodziewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0