samulak-b

Grzybówka-regulacja rzepaku

2811 postów w tym temacie

Niestety ma wszystko "naj".

(Niczym  Pan Twardowski co pakt podpisał.) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Że nie narzekam to źle ,gdzie napisałem że mam najlepsze

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, przem napisał:

skoro nikt nic nie mówi. Jak coś to będzie na @Pałuczanin81

Rzepak w "monokulturze" z przerwą co dwa lata i tak przez 15 lat. Cztery zabiegi na grzyba na wiosnę plon 4040 kg/t, pierwsza klasa ziemi, 100% uszkodzeń po zgniliźnie wilgotność 7%. U siebie miałem na jedynym polu doświadczenie że podzieliłem pole na pół z dodatkowym wjazdem na łuszczynę.  Plon z dodatkowym wjazdem 4800 kg, bez 4400 kg ściernia już była porażona przez zgniliznę - ważone. Średnia w gospodarstwie 4900 kg. Wilgotność od 10,2 do 7,4%. Zaolejenie od 43 do 48 %. Co dziwne w tym roku w dolnych łuszczynach rzepak zaczynał już kiełkować a nie było żadnego deszczu przed koszeniem rzepaku przez 3 tygodnie. 

to na kwiat co szło

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się jakichś cudów a tu normalna ochrona 

Wniosek jest jeden daj se chłopie spokój z rzepakiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie niema znaczenia ilość wjazdów jeśli warto ,innej roboty nie mam tym bardziej przełom maj/czerwiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, jarki napisał:

Spodziewałem się jakichś cudów a tu normalna ochrona 

Wniosek jest jeden daj se chłopie spokój z rzepakiem 

Ma dać spokój bo zebrał 4800 kg ? A No tak zapomniałem . Tu jest forum fachowców , 4 t rzepaku idzie bez nakładu a pszenicy 9. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@szymon87jeszcze skończysz,jak rzepaki w naszych gospodarstwach-wylecisz z płodozmianu. :D

A poważnie to też czekam na doprecyzowanie tego stwierdzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I zaczęła się dyskusja.....
A co mam powiedzieć jak wioskę obok na pierwszej/drugiej klasie ziemi KWS Umberto oddał 5200 kg również z drugą ochroną na płatka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trafil Ci sie udany rok na rzepak, u mnie ostatni taki byl bodajze 7 lat temu. Nie umniejszam tego wyniku, szczere gratulacje.

Co do wpisu @jarki tez go czytalem dwa razy, za drugim razem szukajac jakis specjalnych znakow ale nie znalazlem, mimo to uznalem ze to ironia

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem przecież wynik OK...

tylko u mnie się nie da.

Np.:28 lipca u mnie dało się młócić,a 2,5km dalej 6mm deszczu.Często nasze miasto powiatowe dostaje ulewy,a my 5km od-już nie.Plon mieszańcy w tym roku 2,8, populacyjne 2,2t.

Przed wojną,koło Sambora dziadkowie grykę o 5rano nago siali-to była gwarancja plonu.Może spróbować z rzepakiem skoro wszystko zawodzi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. Głos rozsądku. Wiem o tym doskonale i może dawno nie przyjść. Sami wiecie doskonale że często się tutaj nie wypowiadam a jak coś pisze to żeby miało "ręce i nogi". Jak w 2019 roku rzepak plonował mi 2,56 t to również o tym pisałem nie dodając gumowych kilogramów do średniej. 
Nie raz mówiłem że U NAS w rolnictwie trzeba patrzeć na średnia z 3-5 lat i pod to układać nawożenie a nie wyrywać się jak Filip z konopi że np. w tym roku rzepak dobrze plonował i dobra cena to posieje 50% areału.
To dla Ciebie @Pałuczanin81 jedyna opcja to zastanowić się poważnie nad ekologia. Nakosisz 2 tony pszenicy po aktualnych cenach 4000 zł/t i masz ciekawy zarobek tylko trzeba znaleźć odbiorcę towaru aby nie sprzedawać przez pośrednika

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, jarki napisał:

Spodziewałem się jakichś cudów a tu normalna ochrona 

Wniosek jest jeden daj se chłopie spokój z rzepakiem 

Chodzi o MNIE że mam dać se spokój sąsiedzi na dużo droższej ochronie klapa 

@szymon87 nie przypominam sobie żebyś coś fachowego wniósł 

W przeciwieństwie do Kolegi @przem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki to też nie tak do końca prawda.Pamiętasz dyskusję o gęstości siewu @szymon87 i @lokizom.Temat był ciekawy choć nerwowo było.

Też muszę zamilknąć,na rzecz fachowców i autorytetów pokroju @przem.

Żeby dyskusja nie była pod sklepowa,czy pod kościelna.

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie głównie o tą sytuację w tym temacie z maja ubiegłego roku mi chodzi 

Facet krytykuje Kolegów @ansu i @lokizom nie wnosząc do dyskusji dosłownie NIC 

Ok można mieć inne zdanie ale uzasadnij je merytoryczne podeprzyj wiedzą praktyką

Można też się uczyć od innych i na ich błędach po to jest przecież forum 

Uprawa rzepaku jest jedną z trudniejszych a będzie jeszcze gorzej 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mógł skupić się tylko na gospodarstwie-nie rezygnował bym.Niestety najlepsze dla mnie pszenżyto i dopłaty jako zysk.

Dzierżawa jakaś taka niehonorowa!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że odmiana ma duże znacznie w chorobach, a te rekordowe pędzone najbardziej zawodne. Populacje niewiele mniej dają, a mniej z nimi zachodu. W efekcie w ostatnich latach zysk chyba podobny.  Podobno najładniejszy rzepak w okolicy miałem, ale zysk chyba nie koniecznie. W tym roku dam sobie na wstrzymanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest w ich interesie mamy się dzielić z biednymi koncernami 

Chemia rolna pożera krocie i z roku na rok więcej a odmiany delikatniejsze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta chemię to wy sami dajecie i prześcigacie się w kombinowaniu. Pełno tu filozofowania a mało konkretów. Jak patrze ze w rzepak wyjeżdżacie 10 razy a potem płacz ze plon kiepski , to gdzie jest błąd ?? 
zgodzę się , jedyna osoba która wnosi coś do tego forum to jest przem. Nikt więcej . Najpierw jest płacz ze susza ze słabe zboża a potem chwalenia plonami po 8 -10 ton. Nie idzie tego czytać 

 

 

I co tu dyskutować ? O czym ?? Skoro czy na forum czy w życiu nie można z nikim porozmawiać o uprawie bo każdy teraz zbiera po 8 t pszenicy. Tylko dziwne ze pieniędzy brak albo płacz ze npk podrożały 

 

Ilu z tu piszących ma pH 6-6.5 zasobności przynajmniej średnie żeby myśleć o wysokich plonach rzepaku ??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ty coś napisz od siebie geniuszu o ochronie rzepaku

I uważaj bo może to być ostatni wpis na tym forum 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zostawiam pole do popisu tobie znawco . Filozof nad filozofy. Ulubione twoje powiedzenie : a kiedyś to z niczego dawały 6 t .  6 ton to ty masz ale z 3 ha.  Niezły z ciebie szantażysta . Banuj sobie , te forum to jest porażka i forum wzajemnej adoracji a nie wiedzy 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kombinujecie jak sprawić by rzepak zaczął rosnąć a ja już po pierwszym zabiegu, skromnie bo 0,5 tebukonazolu na taki 3/4 liść ale działanie wyprzedzająco korygujące z zapowiadanym sporym ochłodzeniem co pewnie nastepne zabiegi po 20 września ale wówczas by uciekł za mocno, oczywiści jako właściwy zabieg pójdzie caryx 1l chyab że słabo będzie rośnąć to dawka zaniejszona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TU zbierają ślimaki do wiaderek.Przez 5 lat QQ i teraz rzepak  pasowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się