pasio

Bobik

92 posts in this topic

Bobik ma potencjał. Przy porządnej obsadzie i koszeniu bez większych strat jest szansa na 5t/ha może nawet więcej. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałem o plonach bobiku nawet ponad 7 t/ha. Grochu zdarzą się 5 ton ale o 6 nigdy nie słyszałem. 

Bobik wniesie dużo więcej masy od grochu ale coś mi swita że jego resztki mają większą zdolność do tworzenia prochnicy. To powoduje że jest dużo lepszy od grochu. Tutaj potrzebna byłaby specjalistyczna wiedza kogoś po dobrych studiach. Ligniny, celulozy, itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może ten profesor Markowski co miał na jednym ramieniu górnika coś pomoże. 

Bobik przede wszystkim rozluźnia, talerzowanie w suchej ziemi po tej uprawie to jest bajka. Aż strach co by było gdyby było mokro. 

Na moich lessach gliniastych to jest sposób żeby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał gliniastego podglebia. 

U mnie w okolicy ze strączków widziałem groch, łubin niebieski, soję, bobik, te dwa ostatnie u mnie tylko. Moim zdaniem na grochy te ziemie są za mocne. Wiecznie coś, albo leży, albo zielony po wsze czasy, albo łobody więcej niż grochu. 

A takie pole po bobiku daje szansę żeby naprawdę mieć tu lessowe getto najlepiej ziemi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@miwigos tak delikatnie podsusza inny znajomy kiedyś miał zielony :D 

Bobik to roślina bardzo dobrych gleb na słabszych raczej inne straczki 

Bynajmniej tak za komuny uczyli klasy I II no może IIIa 

Polska ma sporo żytnio-sosnowych 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bobik posiany. Po niedzieli owies i póki co przerwa w siewach.

Nie wiem kiedy to powschodzi. Strasznie zimno jest.

Edited by sapek2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jestem za półmetkiem siewu mieszanki grochu z jeczmieniem. Trudne górzyste pole i jeszcze dwa drenaże w dołkach pozapychane były to tam mokrawo. Na polu ogólnie dosc sucho dlatego siew na raz w wymarzniety poplon. Do wtorku powinno udac sie skończyć. 

Jest trochę za wcześnie na siew bo jednak gleba jest bardzo zimna ale do Świat chyba wzejdzie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Groch w mieszance z jęczmieniem posiany 13 kwietnia.W odchwaszczaniu coś się zmieniło przez lata?Litr Basagra+2 litry Butoxone.Ale to i tak jest drogi Sport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy się zmieniło w mieszance grochu z jęczmieniem. 

W strączkowych to teraz głównie doglebówki. A na poprawki wyszedł imazamoks solo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja obserwacja. Tu gdzie w ubiegłym roku miałem bobik, teraz jest młoda truskawka. Wychodzą pojedyncze samosiewki bobiku jeszcze. Truskawki pryskane napropamidem jeszcze zanim te bobiki powychodziły. Próba na kilku metrach by się przydała. 

Edited by sapek2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dnia 17.05.2026 o 07:32, sapek2 napisał:

U mnie w bobiku powschodowo Zemax w dawce 0,85 l/ha i komosa się kładzie. (...)

5 minut temu, sapek2 napisał:

(...)

Robiłem w czwartek próbę z Boxerem w bobiku powschodowo. 2,5 l /ha póki co bobik żyje.

Widzę, że usilnie ten bobik chcesz skasować chyba ;-) Do tego koszty podkręcasz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boxer był tylko na próbie 20 arów. A wymyśliłem to bo mam marchew po bobiku i są tam jego samosiewy których Boxer nie ruszył. A skasować chcę komosę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boxer nalistnie nic złego bobikowi nie zrobił. Za to po Zemaxie rośliny zbladły i przyhamowaly trochę wzrost. Może to wina warunków atmosferycznych. Jednak na przyszłość odchwaszczanie strączkowych najlepiej załatwić doglebowo przed wschodami. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaka dawke dales boxa? i na ile l wody?

W tym roku nie bylo mozliwosci odchwascic straczkowych przedwschodowa, no chyba ze siales kolo 25 marca bo po 2 dniach znowu sucho bylo na wierzchu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja siałem bobik 21 marca. 

300 l/ha, 2,5 l boxera. Inna sprawa że chwastu też za bardzo nie wziął:) to taki spontaniczny eksperyment na malej powierzchni. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakie masz chwasty? na komose pojedziesz 2-3x1l i masz zwalczona

inna sprawa ze nalistnie dzialanie widac dopiero po 1-2 tyg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komosę, mam głównie, ale jak jest już duża to nie weźmie. 

Ogólnie to dostał w piątek odżywki taką sporą mieszankę. Teraz o grzybówce myślę. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now