m@ciej

RSM

169 postów w tym temacie

Można zamówić na wiosnę, jeszcze ciepły ;D

Co do Twojego pierwszego pytania podłączam się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drugą dawkę tak samo jak i pierwszą za pomocą dysz wielo otworowe , jeśli chodzi o wachlarzowe mają lepsze pokrycie ale mają też minus nie ma wymiennych kryz i są drogie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakiej fazie BBCH znajduje się rzepak podczas rozlewania drugiej dawki

Jak wygląda to w zbożach oczywiście przy użyciu dysz wielootworowych?

 

Czy tak jak zwykle bywa z saletrą jest i tu że wiosną ceny są sporo wyższe???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jarku mam ochotę dać cały azot w jednej dawce , w tym roku dawaleem tydzień po pierwszej i było ok ,ale wiem ze można do początku wybijają w pak .

Co do ceny teraz mogę kupić w mauzer 960 brutto, na wiosnę zazwyczaj do góry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@suzin ciśnienie robocze żeby ustalić dawkę

@m@ciej dawałeś kiedyś w tej fazie na rzepak? Nie było poparzeń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was ale w mojej okolicy większość poważnych rolników przerzuciła lub zamierza się przerzucić na RSM. Ja to zrobiłem w zeszłym roku i moje odczucia są mieszane. Cena nawozu zaczyna rosnąć tak jak w postaci sypkiej, najlepiej to zakupic we wrześniu lub październiku, ale ile to trzeba posiadać pojemników(cystern) aby przechowac od października całą potrzebą ilość. To co zaleję w pazdzierniku starczy mi na podanie I dawki, a drugie zalanie w marcu to już bardzo drogo wychodzi, dlatego trzebaby miec pojemność magazynową na całą potrzebna ilość w sezonie. Są opcje na przechowanie, ale to trzeba dołożyć trochę $(15-17zł/miesiać/t). W tym roku np. gdybym podał II dawkę w granuli to rozpuszczałaby się bynajmniej miesiąc(rorzuciłem na trawnik granulę Sulfan i codziennie przez ponad 3 tygodnie widziałem jak tam leży i leży i leży i chyba większość wyparowała). Z wad, których jeszcze nie wymieniliście trzebaby napisac o tym, że potrzebne byłyby właściwie 2 kolory rozpylaczy(posiadam czerwone wielootworowe, w rzepaku na pierwszą dawkę i drugą zresztą też łatwo mogłem zaaplikować wybraną dawkę(ok.100 czystego N, w optymalnych prędkościach jazdy(8-10)) ale jak już chciałem podać na start w zbożu zaledwie 40N bo było mocno rozkrzewione to był problem z prędkością jazdy, bo było trzeba pędzić, a warunki na polu wczesną wiosną na to czesto nie pozwalaja. Z 3 dawka w zbożu z weżami rozlewowymi to jest problem jeśli pole nie jest w miarę równe, bo jak np. u mnie zdarzają się wąwozy, duże pochylenia to lepiej tam sobie odpusicic podanie RSM niż podać RSM "dolistnie". Co do argumentu poruszanego wczesniej, że z sypkimi jest problem z wiatrem a z RSM nie ma - to racja ale obiektywnie rzecz biorac to częsciej mamy dobre warunki do wysiewu granuli niż do rozlania RSM. Ma ktoś doświadczenie z wachlarzowymi, bo kusi mnie uzycie ich na przyspieszona trochę 3 dawką w zbożach zamiast węży a przy okazji posłuzyłyby do podawania mniejszych dawek N zamiast czerwonych wielootworowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z rsm jak z piecami na ekogroszek na początku tani a teraz dobry droższy od węgla orzecha. Rsm ma dużo zalet najważniejsza przyswajanie, szybkość działania ale mnie osobiście żal opryskiwacza na to cudo, może jestem w błędzie ale korozja raczej wszędobylska stosując rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak u Was z cenami? U mnie 26-kę można złapać już za 730 brutto ale wołają też po 840 :blink: a Puławy rozmawiają tylko z pośrednikiem :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak masz po 730 to bierz, dobra cena, płaciłem 710 netto ale ponad miesiac temu, lepszej ceny nie bedzie bo do czerwca to juz tylko w gore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie z RSM podanym na pierwszą dawkę w rzepaku a następnie konieczne będzie zaoranie plantacji? Czy jęczmień jary posiany w to miejsce skorzysta z azotu i czy będą jakieś straty związane z wypłukiwaniem azotu wgłąb gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 2012 w pierwszych dniach marca sypnąłem saletry

Dawka na jęczmień ozimy była konkretna

Niestety nie wykazywał oznak zycia i przesiałem

Był tu jedyny azot na ten sezon

 

Moim zdaniem nawóz się nie zmarnował świadczy o tym plon

RSM tym bardziej dobrze zadziała bo ma jeszcze N amidowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RSM stosuje 12 lat zdarza się czasami że po zastosowaniu na suche rośliny (zboża) w późniejszych fazach rozwojowych dochodzi do poparzenia roślin . Zaobserwowałem że dochodzi do tego gdy zastosujemy rsm na suche rośliny przed spodziewanym deszczem a deszcz nie przyjdzie i jest wiatr . Wtedy mokre od rsm rośliny ocierają się o siebie i dochodzi do poparzeń . Najlepiej jak po zastosowaniu rsm popada deszcz wtedy rośliny się umyją i jest super . Popażenia podobno nie wpływają na wielkość plonu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas

Czy orałem

To się robi taką maszyną do przykrywania błędów rolnika ?

Grabarz też przykrywa BÅĘDY lekarza

Åopatą :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poważnie pytam, wiesz przecież że po rzepaku muszę zaorać bo boję się działania metazachloru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja rzepaku jeszcze nigdy nie przesiewałem

 

Po pół dawki metazu mieszanie gruberem powinno wystarczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, poszła pełna dawka, opady znikome a na etykiecie orka 15 cm, tymczasem rzepak do testów już nie śmierdzi - pewnie usycha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

stosował ktoś RSM na zamarznietą glebę(oszronione rosliny)? Informacji oficjalnych nie ma ten temat, jedynie mozna znalezc wypowiedz jednego rolnika, ze to bezpieczne. Może ktoś to potwierdzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo rsm rozcienczony pali rośliny jak myślicie czy mógłby zadziałać jak desykant np w grochu , rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zostało Ci RSM? Spali na pewno w czystej postaci i koniecznie na zwykłych dyszach, pytanie brzmi: po co? Do jakiego stężenia doprowadzisz żeby to było opłacalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się