rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Udany poplon zwalczy chwasty i samosiewy, jest czysto. Glifosat jest najtańszy i pozwala znacząco obniżyć ilość stosowanych substancji aktywnych. Jak orałem też stosowałem czasem po żniwach lub po siewie buraka, facelii, owsa.  Jest wiele herbicydów i to akurat nie jest największy problem.
Dziki niestety preferują nieorane pełne dżdżownic gleby. 
Słonecznik wszyscy mówili, że będzie problem, a obecnie sam się rozpada, gorzej groch urwać nie można chyba na przyszłość sobie daruję, zobaczymy w kwietniu.

 

@miwigos a jak cię poproszę to zasiejesz buraka w mulcz z poplonu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej napisz co trza zrobić po kolei-

będę miał taki mulcz w roku przyszłym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy uprawie bez pługa poplon z grochu jest problemem bo lubi się czepiać maszyn 

Wiem to z własnego tegorocznego doświadczenia po wielkim rzepaku szło lepiej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Talerzówki też?Mam groch z robakiem i owsikiem od kolegi 50% kiełkowania-

miał być idealny na poplon wg zaleceń kolegów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W poplonie pszenica nie zginie-nie zaduszą jej inne rośliny ,co z tego że opryskam gęsty metrowy poplon do małej pszenicy przy ziemi nie doleci oprysk,    Jak będzie na wiosne przepadywalo ,to dużo się odmłodzi,już tak mialem kikanaście lat temu zaorane wcześnie pod buraki koniec września powschodziła gwiazdnica,przed siewem uprawa agragatem altywnym wszystko powyrywane wymieszane z glebą,po siewie popadywalo dwa tygodnie i sporo gwiazdnicy roslo dalej całe kępy,chodziliśmy z motykami zaraz żeby buraki mogły rosnąć ,pod buraki musi być czyściutko,niech wycofia glifost on mi nie potrzebny,wtedy zoboczymy czy technologia bezorkowa ,będzie taka dobra

Co do technologi strip-til ,nie taka ona zlota jak to rekomendują firmy sprzedające maszyny,niemiec w Poznaniu ,przedstawił plusy i minusy tej technologi,wedlug niego najlepiej rózne warianty naprzemiennie w zależności jaka roślina,orka raz na 4-5 lat obowiązkowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niemiec w Lublinie mówił, że orka co kilkanaście lat bo jego zdaniem składniki w glebie muszą być równomiernie wymieszane, a jak nie orane to robi się poducha z materii organicznej i nic nie urośnie. No i pryskać RSMem z CCC drobnokropliście jaki z fungicydami to nic, że spali, ale przecież i tak te liście uschną. W Warszawie Francuz gadał zupełnie co innego, że dopiero po 4 latach widać korzyści z braku odwracania ziemi.    

Sieję buraki w mulcz ze słomy i poplonu i w momencie kopania nawet śladu na powierzchni tej materii nie ma, wszystko dżdżownice wciągną.  Nawet teraz w pszenicy po rzepaku bez głębokiej uprawy tylko grube patyki zostały.
Jak będę miał dostęp do komputera wrzucę zdjęcia jak wygląda pole po udanym poplonie bez herbicydów przed siewem buraka.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet najdroższą maszynę trzeba wiedzieć kiedy i jak użyć żeby był pożądany efekt

Jest stara teoria że talerzowa rozmnaża perz to prawda sąsiad 360 od 40 lat bez perzu 

Ja prawie DZIESIĘĆ lat pług w garażu, maszyny proste tanie pola myślę że dość czyste 

Drugi sąsiad sprzęt specjalistyczny 300+KM też 10 lat bez pługa pola w kulturze i czyste 

Żaden z nas glifosatu nie stosuje czyli potrafimy odpowiednio z chwastami sobie radzić 

Ostatnio nastała nowa moda na pryskanie tym świństwem kilka tygodni przed siewem 

Bierze się to z chęci oszczędności czasu i paliwa zamiast kolejnych uprawek po żniwnych

Ja wychodzę z założenia że mam niskie koszty tej uprawy to ją mnożę pobudzając zielsko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

To jak zasialbys w taki poplon jak ja bez glifosatu np.groch? Ta facelia i seradela nie jest zmarznieta(co innego jakby wymarzlo). 

Albo jeczmien, jak tam sporo pszenzyta ozimego rosnie po przedplonie. 

Talerzowka i wtedy czekac na wiosne 3 tygodnie az skielkuje, to juz bedzie kwiecien i na moim piachu juz sladu wody prawie nie bedzie. Dlatego chce sprobowac w taki potraktowany glifosatem mulcz, bo bedzie oslanial glebe ladnie przed parowaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pryskam glifosatem,jak wam glifosat działa w metrowym zielonym polonie ,niemożliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pryskam glifosatem przed siewem lub po siewie. Na wiosnę poplon jest przemarznięty i spoko doleci. Przed siewem rzepaku tam gdzie grubo słomy to niestety nie zadziała. Kiedyś testowałem pszenica ozimej po pszenicy z poplonem i uwaliłem poplon po kolana glifosatem tydzień przed siewem i część na żywca i różnicy nie było. Ale pszenica po pszenicy to lepiej zaoraćprzed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesienią miałem potężne poplony i mimo to NIE użyłem tej substancji 

Uważałem że lepiej pomnożyć przejazdy gruberem, wiosną zwykle jest przemarznięte 

W tym roku może być inaczej, nikomu nie zabraniam każdy robi jak uważa 

 

Jeśli mowa o mnie głównym powodem jest troska o własne zdrowie 

Kończę z polemiką na ten temat tu mowa o uprawie bez orki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc,jak bez orki i glifosatu zasiać pszenicę ozimą Arkadia po jęczmieniu jarym Ella

(który nie wymarza,bo zwykle mamy zimę 30-lecia),

a następnie pszenżyto ozime Belcanto po tejże pszenicy-obojętnie z zebraną lub pociętą słomą???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można opryskać jakimś lampartem jak nie glifosatem.
Zboże po zbożu to lepiej orać. Sprawdzałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej redukcji insektycydów to na rzepak się nie zdecyduję.

Ewentualnie groch:pod który i po którym się nie orze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby to miało sens to 3 gatunki w tym jakiś jary co by pożądny poplon. Nie pszenica owies jęczmień kukurydza bo będziesz następnym który mówi, że bez orania to źle.
 

 

Po pszenicy ozimej rzodkiewka z facelią bez herbicydów

large.6.jpg.3a9fd1042bf924d7f12d47980a909f50.jpglarge.5.jpg.d25e8f9514a7a3c5dec4ef5e53fa8e7f.jpglarge.1.jpg.867a75e5d47fabef764b91a5ceb3d417.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przy rezygnacji z orki musi być dobry plan-płodozmian 

Pług służy do przykrywania błędów zwłaszcza tych właśnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brak pomysłów na zmianowanie,więc pewnie tylko POCZYTAM..

i do pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na łatwiznę. Zostaw ten pług i kombinuj. Ja nie mam zamiaru go zakładać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmianowanie, poplony, mulczowanie brak odwracania, minimalna mniej intensywna mechaniczna uprawa. Wszystkie te warunki powinny być zachowane. Np jak ktoś nie orze, a bebła mocno to cząstki ilaste uwalniają się co nie wywieje i nie spłynie to przemieszcza się w głąb i zamula przez co trzeba orać i głęboszować coraz głębiej.

 

Buraki po wymieszaniu mulczu rzodkiewka z facelią ze słomą i wyka, słonecznik, rzodkiewka, słoma

large.buraki-bez-orki.jpg.061a423826db762cd4801a4351fa45e4.jpglarge.4.jpg.c6a8408688a23049c438f9a82e17dae0.jpg

i bez mieszania  nie u mnie

large.0.jpg.4d3ecf881ff97afd107021f929c16285.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przemarznięty poplon OK ,ale mi chodziło tak jak w tym roku meter zieleniny i raczej nie zmarznie,duże masz bryły w burakach ,na mocnej ziemi i mało opadów wschody kiepskie

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamiast  rundupu  rsm rozcieńczyć do 20% i jazda na zwykłych dyszach....   albo 32% na mokre rośliny. Azot tak czy tak trzeba dać.... Gorczyca padnie pierwsza bo tej nawet suchej nie można polewać RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie narzekam średni plon ponad xx, obsada jest średnio mniejsza jak po siewie bez mulczu, nie z powodu brył. Trzeba siać ponad 120000/ha albo jakiś super dobry siewnik.  Na moich zgórkach pagórkach bez brył i mulczu ziemia popłynęła by do rzeki po ulewnym deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Struktura gruzełkowatą to podstawa, wielu rolników zbyt intensywnie uprawia 

Za duże prędkości między innymi podczas orki są powiązane z nadmiarem koni 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się