rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

974 postów w tym temacie

Mi również pasuje 2,7m bo połowa pola mam siane w rzędach 6x co 45cm. Ostatnio siałem pszenicę zestawem Amazone o wadze 2,4t + 700kg nasion. Lekki ciągnik 5,5t na przednim tuzie wał dawał radę, ale trzeba było ostrożnie. Agregat talerzowy jest długi i z siewnikiem na hydropaku to nie dał bym rady pomimo mniejszej masy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem jakoś nie jestem przekonany do tych maszyn, co pokazałeś. Nie będzie to praktyczne rozwiązanie i praca nie będzie Ci uciekać.
Jeśli chodzi o rozstaw 2,7 to nie zamykaj się w zamkniętych schematach, nie jest powiedziane że za rok czy dwa po zakupie w/w maszyn nie kupisz np. używanego 3m siewnika np Hassia i zestaw brony talerzowej będzie w cudzysłowiu do wyrzucenia. Druga kwestia jeśli będziesz chciał robić bezorkowo to Poznaniak na bank się zapcha ponieważ ma za gęsto redlice i również zestaw nie zda egzaminu który planujesz, jedyne wtedy rozwiązanie to zamiast redlic siewnych talerze które rozetną słomę itp. 

Do 100 konnego ciągnika to tylko zestaw ale 2,5 metra z nabudowanym siewnikiem aby cały ciężar znajdował się nie z tyłu maszyny ale na tylnym walę i wtedy tak jak chcesz zamiast agregatu zębowego brona talerzowa... Na pewno takie rozwiązanie będzie praktyczniejsze a i ciągnik spokojnie da radę. Jeśli nie masz przedniego TUZa to będzie Cie podnosić i przy wadze 1T jak sam zauważyłeś 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam przedniego tuza a w siewniku mam talerze więc ten problem odpada. Mniejszego nie chciałbym kupować bo znowu problem ze ścieżkami  a do większego znowu za maly ciagnik. 2,7 na ten moment wydaje się najrozsadniejszym wyjściem bo i osiemdziesiatka go samego pociagnie na spokojnie. A ten na wale oponowy można rozbudować na przodzie o lapy i ewentualnie o wal nozowy gdybym kiedyś zmienil ciągnik na większy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ten z wałem oponowym będzie dla Ciebie lepszy - krótszy, lepszy do manewrowania, no i jak piszesz że masz w większości 4 klasę to paker mógłby się zapychać. Mam bronę talerzową z wałem gumowym, gleby w większości 4 i 5 kl. i w uprawie ścierniska jest ok chociaż na "piochach" potrafi się pchać, to po orce już tak kolorowo nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie! najlepiej przymierzyć.

U mnie nadbudowany Amazone 3m talerzowy 2400+700 daje radę a talerzówka 3m 1400+ zwykły Amazone D8 3m na hydropaku nie za bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy bezorkowej praktycznie żaden wał się nie okleja i nie topi 

2,7 szerokość postaraj się od tego odejść dziś masz problem z kupnem jutro z sprzedażą

U nas jeden przez kilka lat siał po gruberze zwykłym accordem i 100 KM 

Jest też kilku takich co 3m Amazone jak mój lub z wirnikową i dają radę

Tu trzeba pamiętać że spód jest twardszy i lżej to idzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie znajomy na jesieni mi taki agregat pożyczył z drivem i wałem pakera 3metrowy ale razem z ciagnikiem i dobrze się nim robiło. po rzepaku zrywalem sciernisko. A znowu handlowiec mówi że może zrobić agregat jaki ja chcę ale on poleca ten z wałem oponowy że ten wal będzie dużo lepszy a krótszy będzie lepiej manewrowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie są lepsze duże czy małe talerze? Małe podobno lepiej mieszają? Duże głębiej pracują i odwracają, efekt jak po płytkiej orce???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również myślę o agregacie talerzowym do płytkiej uprawy ścierni, ale tak by 100% było podcięte, a nie tylko rowki. Moim gruberem ciężko robić płytko, bo wtedy wyłazi i pcha słomę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Talerzówka to dalej koło, kto jeździ dużo rowerem wie jakie koło głębiej się zagłębia 

Czy małe czy duże jaki jest nacisk na cm a w maszynie jeszcze obroty i kąt 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I dlatego zrezygnowałem z zakupu talerzówki a jakieś X czy V to do kitu 

Jadę gruberem do skutku zwykle coraz głębiej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten https://agro-factory.pl/produkt/agregaty-talerzowe-thor-at/ tylko z normalnymi wyciętymi talerzami o średnicy 560 i wałem rurowym. Większe talerze lżej ciągać ale ja wiem czy gorzej mieszają? Ja jestem zadowolony, głęboko też idzie zrobić po tak zwaną "ramę". Talerze muszą być pod dużym kątem, u mnie jest prawie jak w lemkenie. Ale z kolei im większy kąt tym więcej trzeba mocy. No i tam gdzie gruber nie da rady to tym zrobię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zjechałem talerze 510 w staltechu i założyłem 560 no i jest jak piszecie 510 lepsza do uprawy i ściernisk. Po kukurydzy 560 tak się nie zatyka jak mniejsze ale szału i wielkiej różnicy w pracy nie ma. Dobrze obciążone 510 robią robote.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile Ci wytrzymaly te ze Staltechu?

Bo bede mial 4 sezon i bedzie wtedy wymiana, bynajmnien tych przednich. Czyli wytrzymaly gdzies 500ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łoooo madko! ;) 500ha? JA na swoich zrobiłem też coś koło tego i nawet nie myślę o wymianie właściwie nie widzę zużycia.

Wiadomo made in United States of Russia...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Popiela myszy zjadły-moją pszenicę też.

Mieliście problemy z gryzoniami w tej technologii?

Trza tyczki dla ptaków ustawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od czasu przejścia na bezorkowe nornic nie było 

Wcześniej owszem bo orałem na razówę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się