gom

Pogoda

6109 postów w tym temacie

Tu u nas to już ze 4 lata ostatnie to były ze sporymi opadami i kradzionymi żniwami. Chociaż jakieś okresy bez opadów gdy się już suchawo robiło były, ale to nie trwało długo... Teraz to woda stoi miejscami na polach ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując opady 541  mm , niech kolejne lata będą takie same to bedzie git, no może ciut wcześniej opady o 14 dni te czerwcowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Druga fala zimna nieco się przesunie względem poprzednich lat. Zazwyczaj następowało to w pierwszych dniach nowego roku, teraz przyjdzie na przełomie tego tygodnia. Ja aktualnie jestem centralnie na styku dwóch mas powietrza, zimnej i ciepłej. Ta zimna przesunie się na zachód z temperaturami rzędu -20 u mnie jak pokazuje windy.com. Wiąże się to z układem głębokiej zimnej strefy z dalekiej Syberii, okolice miejscowości Zhilinda temperatury obecnie przekraczają -50.

W prognozach pogody w TV bardzo nie straszą jeszcze tym bo bazują głównie na modelu gfs a ten pokazuje "tylko" -17 gdzieś tam w odległej i zapomnianej krainie zwanej Suwalszczyzną dopiero na początek następnego tygodnia. Windy.com twierdzi, że zimno przyjdzie już pod koniec tego tygodnia ale na zachodzie raczej nie macie się czego obawiać bo -20 nie będzie. U mnie w nocy spadło dużo śniegu ale ciągle się rozpuszcza. Według ICM jutro ma padać deszcz to większość jak nie wszystko się rozpuści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może poplony w końcu wymarzną …

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do Ciebie ten chłód nie dojdzie więc nie licz na to. Wymarzną raczej u mnie w okolicy te nierówne, nie skracane rzepaki w kolano. Nauczą się w końcu uprawiać rzepak...

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poplony juz dawno zmrznięte , te rzepaki w kolano też ładnie usiadły  i są zielone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko pszenica w poplonach teraz rośnie jak szalona jak tak ciepło  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas z ilu prognoz korzystasz? 

Ja ciągle szukam tej odpowiedniej dla dziadka 

Kiedyś była pogodynka ale w żniwa ZAWIODŁA później twojapogoda 

Wszystko guzik warte zwłaszcza w weekendy i święta 

Ostatnio używam takiej XL od chińskiego telefonu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z 5 prognoz i wyciągam średnią. Najdokładniejsza to modele numeryczne

https://meteomodel.pl/modele-numeryczne-mapy-gfs/

ICM kiedyś się dobrze sprawdzał teraz już słabiej

http://meteo.icm.edu.pl/

Fajna jest

https://www.windy.com

Ponadto

https://www.wunderground.com/weather/pl/

i ta od Microsoftu

https://www.msn.com/pl-pl/pogoda/prognoza

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajna jest czeska ventusky również na aplikacji 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie aplikacyjne to gówno warte. Dobre są jak nie chce się wyjść na dwór jaka pogoda jest w tej chwili ale prognozy to słabe. Do analizy prognozy nie wystarczy aplikacja tylko zebranie informacji z kilku rożnych źródeł w oparciu o mapy ruchu mas powietrza na świecie, aktualne zdjęcia satelitarne i modele matematyczne, a i tak jeśli czekamy na deszcz lub pogodę w żniwa to będzie odwrotnie. Pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna co mieliśmy okazję doświadczyć w poprzednim roku, że nawet na następny dzień nie sprawdzała się prognoza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, kiedyś widziałem w TV jąkać emerytowaną meteorolog 

Mówiła że przewidywanie pogody max na 72h przy sprzyjających warunkach 

Wracając do aplikacji itp. nam rolnikom potrzebna jest prosta strona z pogodą

Mało kto ma czas chęci i głowę do samodzielnego prognozowania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie ma takich. Przynajmniej ja nie natrafiłem na coś takiego. Ile to razy było, że aplikacja w telefonie pokazuje pogodę, jedziemy kosić i zaraz pada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do koszenia to nie ma nic lepszego jak czypada.pl i radar opadow, sledzisz nadchodace chmury i ich kierunek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę jak @barkas. Apka musi mieć mapę Europy z aktualnym zachmurzeniem, kierunkiem i prędkością wiatru, ewentualnie stopnie i resztę wiem sam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Śnieg stopniał. Pomału po zawodach u mnie jak będzie -20.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znowu spadl snieg na niezamarznieta ziemie. Teraz będzie mróz powyżej 10 stopni, oby tylko ten snieg zbyt długo nie polezal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, ikcomas napisał:

Śnieg stopniał. Pomału po zawodach u mnie jak będzie -20.

trzeba zaczynac szukac jeczmienia na przesianie, bo za 2 tyg, moze nie byc czym przesiewac:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dużo go spadło , Ty to masz tych opadów, może wieczorem z 2 cm spadną , przydały by się bo mróz nadciąga , miejmy nadzieje że na krótko , tak jak pokazują, ja sprawdzam ventusky , yr.no i basf , czasem na twoja pogoda , a w czasie oprysków , radar opadów ,  mi to wystarcza

@barkas wymarzło już kiedyś u Ciebie , raczej nie

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos jakos z 10 lat temu, kolo 2011-2013 ale nie pamietam ktory rok, kolo 30-35% pszenzyta i pszenicy wymarzlo, reszta slabo pozniej plonowala

rzepaku jeszcze wtedy nie uprawialem, ale przezjezdzajac okolice do 50 km, to po roztopach bylo czuc zgnila kapuste.

Teraz o zboza sie nie obawiam, gorzej rzepak i czosnek

A odnosnie krotkiego mrozu to na 18.01 nadaja minus 10 stopni ale w... Hiszpanii:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mamy rok przestępny 2012 i 2016 też były przestępne

W nocy -4°C i wiało teraz -2 bez wiatru 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się