Koksilato

Stan ozimin

1579 postów w tym temacie

a śniegu różnie bo pozwiewało, od 5 cm do metra w zakamarkach, normalna zima jak dla nas - w tamtym roku była anomalia, tymczasem rzepak na wacie idzie w pęd i już widać boczne pąki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@R-w czyli Radek? Zdecydowanie wolę Twój stary nick radoslaff :)

A teraz powiedz czy ten rzepak tak wyrósł czy jest zbyt gęsty (na moje oko) ? 

Takie rzepaki jak mój owszem później ruszą bo muszą się odbudować ale to nie jest tragedia 

Nieco tylko mniejszy plon podobno ale tego trudno zaobserwować bo jak tak jest to wokół 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, @jarki przywykniesz ;) W zimę wchodził w obsadzie 40-45 roślin, więc aż tyle to go nie było ;) Jednak był bardzo duży to fakt, uważam to za przypadkową zaletę w tym roku. Śniegu było bardzo mało i tylko chwilę, więc w momencie największych przymrozków przykrył się liśćmi ;) Mam drugi, był idealny do wejścia w zimę i teraz wygląda marnie. Rożnie to bywa... Na szczęście na walentynki rzepaki i pszenica dostały po 250 kg saletry;) Teraz o wjechaniu na pole nie ma mowy. Dlaczego nie mogę już dodać zdjęć, jest limit na dobę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dobę to byłoby za dobrze. Od wtorku jestem ponad limitem. Z 500kB wykorzystane 3MB. I gdzie tu logika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mi jedno zdjęcie weszło tylko,więc dałem na spokój i wróciłem do starej metody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój aktualnie tak wygląda.

Jednak nie zapisało sie zdjęcie ,tyle dni majstrowali przy forum i nic nie ulepszyli ze zdjęciami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenice  ładnie startują zarówno Hondia jak i Reform . Jako ciekawostkę podam że kawałek siany po pszenicy jarej wyglądał po mrozach jak siano z powodu wschodów tejże właśnie . Jesienią Marecki obstawiał że jara wytrzyma jakieś -8 stopni . Było - 16 parę dni bez śniegu tylko cm zmrożonego puszku . Dzisiaj po obchodzie pola mogę powiedzieć że jara odbija całkiem żwawo i niepotrzebnie zagęści mi łan . Jeśli więc ktoś eksperymentuje z przewódkami to Mandarynę mogę polecić . Wygląda na to że mrozy jej nie straszne . W ubiegłym roku ozime się tak nie regenerowały jak ta cholera . Niestety mimo uprawy bez orkowej i głębosz każde zaniżenie terenu  jest podmokłe i grozi wtopą chociaż woda tam nie stała . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawet jęczmień jary chyba przetrwał w rzepaku  :O

Niby cały usechł ale od spodu zielony i wychodzi na to że ruszył, a śniegu tyle co nic

Arkadia i dwie odmiany pszenżyta nawet nie wiedzą że zima była szczególnie trapero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts, z Tobą to nie ma co gadać w ogóle. Chyba rok temu ktoś dobrze powiedział, że u Ciebie rośnie jak w doniczce. 0winked.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro przeżył nawet jęczmień to widać nie jakieś wybitne cechy tej jarki tylko zima wywarła na nas większy efekt psychologiczny niż można było przypuszczać . Wynik skutków tej ostatniej i tej z 2012 . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po doświadczeniach z 2012 i ubiegłego roku człowiek się nadmiernie stresuje 

Jesienią ja i @miwigos uspokajaliśmy ale też miałem obawy 

Straty są ale nie takie żeby mówić o masowych womrożeniach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie Markus(rzepak jary) można powiedzieć że lepiej przezimował niż ozimy,tylko liśćie zrobiły mu sie fioletowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki dobrze ocenił sytuacje chociaż kawałek drogi nas dzieli . Potrzebny był tylko traktor z szerszymi i najlepiej łysymi oponami trochę cierpliwości żeby nie zaczynać od rana i poszło pięknie jedno i drugie . . Żadnych kolein . Te opady u nas jednak robią większe wrażenie o wilgotności podłoża niż rzeczywista sytuacja . W przyszłym tygodniu zimniej i przeokropnie tak że kto nie mógł musi jeszcze poczekać . Spadek temp. i tak nas wyrówna .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje zboza dziś też dostały pokarm. Jęczmień-53N tylko bo mocno rozkrzewiony, każda roślina conajmniej 6 rozkrzewien. Pszenzyto kopnalem około 95 N żeby utrzymało swoje 2-3 rozkrzewienia w dodatku rzadki siew byl. Zbytnio na wiosne nie da rady dokrzewic w moim regionie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zimy to u Was chyba w tym roku nie było 

Szło by to jakoś poprawić żeby się wyświetlało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zima była najwięcej było -25 parę dni ,ale było dużo śniegu przez wszystkie mrozy .

A co nie wyświetlają się fotki ? w galerii też ? bo mi się wyświetlają , jak się nie wyświetla to nie wiem co jest teraz dodać zdjęcie to wyższa szkoła jazdy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle problem ze zdjęciami galeria działa a tu trzeba kliknąć w pszenica lub rzepak 

Nasze rzepaki wszystkie zrobiły się białe ale środki się zielenią korzeń jest ok jeszcze nie wypuszcza 

Trzeba czasu aż ruszy a ja dziś jak wyszło słońce widziałem chowacza  :0

Pszenica co niektóre rośliny już puściły korzonki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem to wklejam kilka fotek, parę dodatkowych w galerii. Fot.1 późno siana (orka po miedzyplonie), na szczęście nie wypłukało z korzeniami. Poniżej mulcz po rzepaku.

Rzepak troche gęsty (zdj 5 i 6) ale ma sie dobrze, drugi jest słabszy (zdj 3 i 4) nie jest najgorszy, denerwują mnie te puste place. Do tej pory poszła pierwsza dawka N (od 70 - 100 kg N/ha) w zależnoście od uprawy i stanu, 3 tygodnie temu. W sobotę próbowałem podać resztę pod rzepak ale stwierdziłem że mi się nie pali i nie ma sensu ubijać ściezek ;) No i oczywiście raz zemkło mi się ze ścieżki, ledwo się wdrapałem spowrotem... Ostatnia fota - śmietka, tak z 30 % roślin jest trafionych (mimo cudów wiosną).

 A no i oczywiście Kizeryt i kornkali jako uzupełnienie makroskałdników ale to robiłem 28 stycznia ;)

 

 

large.20170304_090904.jpg.bca3a5f0632d932e19e02114e79cb674.jpglarge.20170304_091924.jpg.8f8dc852c699fa1f48d00a293d0bc667.jpglarge.20170304_110252.jpg.73afa7288d98e3fd6f19b41c9dbe194d.jpglarge.20170304_110246.jpg.c936c82805c56d7d3029c24ada4c1118.jpglarge.20170304_103933.jpg.8bca9a5d4e53cf5598a8740643336e4c.jpglarge.20170304_104457.jpg.e45e94c50d8e49aba727e54cf1698f16.jpglarge.20170304_110310.jpg.aa69afc311c02adaf61897f022139042.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słaby ten raps :P kapucha niezła  jesienią musiała być, obsada wygląda w porządku to nie będzie problemów,

Tak czytam wasze komentarze i bije się z myślami czy z saletra ruszyć czy nie, większość z was dołożyła do pieca dawkami ponad 100 N

a ja swojego tylko szturchłem 45 kg, na kolejny strzał miało iść 350 kg saletry ale nie wiem czy nie dać jutro na przymrozku 100 kg a reszty jak wiosną na dobre się rozbuja...

Poduszczacie człowieka strasznie :E 

 

Poza tym patrząc na niektóre rzepaki z okolicy i wasze doszedłem do wniosku  że ładnie pocisnąłem rzepak jesienią, dobrze moim zdaniem zniósł zimę a jak wiadomo kujawsko pomorskie nie rozpieszcza, w zeszłym roku o tej porze gołe pole, teraz piękne sałaty :) Aż będzie się chciało ganiać z psikaczem niebawem ...

Dodam że to nie z tych bardziej okazałych ale oczywiście i nie z tych słabszych

339iuw5.jpg

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@R-w dostał po liściach podobnie jak mój pszenica też podobne skutki przezimowania 

Tym uprawom potrzeba jak już wspominano czasu na regenerację 

@barts nie wiem jak to jest tam u Was ale tu od "Bydgoszczu" na północ wszystkie rapsy białe 

Napisz czym go tam pocisnąłeś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewien produkt na C.... od zachodnich sąsiadów + tebu i na samym początku tebu solo + zupka, dodatkowo  cynk mangan bor molibden, bor 3 razy reszta po 2, na robaka też było dwa razy może trzy, w zeszyt by trzeba było zobaczyć...

Ja mam akurat najsłabszą odmianę z rapoola jeśli chodzi o zimowanie więc jestem bardzo zadowolony nawet sam hodowca tego nie ukrywa. Rzepaki te gęste nawet dobrze wyglądają bo tam jeden na drugim rośnie...

Mój mógł też trochę  szronu nagromadzić w rowkach pomiędzy rzędami, bo co drugi lejek a drobne liście  sałaciane wystawały dość wysoko

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się