ikcomas

Żniwa

1399 postów w tym temacie

U nas dopiero po 18 można było cokolwiek ze zbóż ruszyć

Rzepaki jakoś prawie pokradzione nikt poniżej 8 wilgotności nie widział 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze u nas sypią te rzepaki, chociaż u mnie Dynamic zaniży średnią bo sporo gorzej na razie. Tylko tam miałem największe straty na przymrozku. Skup na który przeważnie wozimy na bieżąco wywozi do pobliskiego magazynu na przechowanie. Bardzo sprawnie im to idzie w tym roku. Jeszcze nigdy tyle nie kupili, parę dni temu było jakieś 2 tysiące ton a żniwa jeszcze trwają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pałuczanin1981 napisał:

W depozyt po to żeby stracić co najmniej tyle co zeszłego roku.

Jesteś pewien że będzie taniej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wczoraj udało się wjechać w pszenice dopiero po godzinie 14. miała 14,6% wilgotności a o godzinie 18 miała w dalszym ciągu 14,2%. Teraz <rzuca żabami>

rzepak wykoszony połowa sprzedana za 1880 netto, druga cześć pierwszy raz w życiu będzie magazynowane w stodole.

Bardzo dokładnie liczyłem plon rzepaku z wsiewkami. nie warzyłem tego tylko objętościowo po kombajnie. (bez wsiewki czujnik 70% procent zapalał się przy końcu a z wsiewką około 150 metrów wcześniej). Zakładając hipotetycznie że rzepak ma gęstość 65 (dałem środkową wartość) To plon wyszedł w przeliczeniu na hektar: 3621 kg bez wsiewki i około 4104 kg z wsiewką. Ściernisko w każdym przypadku było podobnie "zielone". Wizualnie kosząc rzepak z wsiewką z góry wyglądał na bardziej gęsty z większą ilością rozgałęzień. Czy to było zasługa tego że było więcej azotu który zbudowała wsiewka na jesień dla rzepaku bo nie dawałem żadnego azotu na jesień a wyniki na azot mineralny z każdej części pola się różniły na wiosnę.  Czy rzepak był mniej atakowany przez szkodniki na jesień nie mam zielonego pojęcia.

Tak wyglądały resztki koniczyny. Nic nie przeszkadzało w trakcie koszenia.
large.DSC_0656.JPG.19afa1812e709bc56d79855d9592d9c8.JPGlarge.DSC_0655.JPG.a130b9143caca6b7fc41e66bb783260f.JPGlarge.DSC_0654.JPG.f35ca9c05942c27cb7cacf181451ad22.JPGlarge.DSC_0650.JPG.2cf5ac6174d48a947dc78274c7976966.JPGlarge.DSC_0649.JPG.f9a2539d8d612bdbc2a4d507579f3b45.JPGlarge.DSC_0646.JPG.382e0d0b64c13332ef9dd6cfc5ae94d6.JPGlarge.DSC_0645.JPG.86cc34496b9abafd811c9d0e037bc1d8.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztowała ta wsiweka , co zostało licząc koszty nasion i nie pamietam czym to wsiwałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku koszt nasion wychodzi około 320 zł brutto/ hektar. w tamtym około 250 zł brutto.
Siałem osobno siewnikiem do poplonów APV, nabudowanym na talerzówce przed siewem rzepaku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem i co teraz że ścierniskiem.Te kępki mają rosnąć do września?

Nawet pola nie mam zwolnionego pod tegoroczne zasiewy.Marzył mi się też taki test.

Groch w rzepaku Murphy spełnił swoją rolę.Nie dorównał oczywiście mieszańcowemu...całe doświadczenie otrzepał grad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.08.2023 o 00:19, lokizom napisał:

No właśnie dostać 200 mm w takim krótkim czasie gdzie rośliny już nic nie piją i jest chłodno to będzie duży problem. 

Problemem jest duża ilość wody w wierzchniej warstwie

Brak słońca powoduje że w łanie utrzymuje się bardzo duża wilgotność 

Chłopaki próbowali kosić jęczmień bo szybciej go owiewa niestety wyrywa z ziemią 

Pszenica jak się uda bez deszczu to o 15/16h ma 16% i do 20 niewiele wilgoć spadnie

Koszą tylko ci co mają czym to karmić i po hektarze nie więcej bo co z tym robić, kisić? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Albo Ci co maja suszarnie, połowa pszenicy skoszona , 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wilgotność powietrza nie wystarczy "puścić" przez suszarnie 

To samo w silosach nie ma szans na przewianie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.08.2023 o 23:26, barts napisał:

Udało się dokończyć zboża, pozostanie słoma

Tak szybko dojrzało , było suche , jakie plony, u nas w czwartek po 18 było suche i w piatek od 16 do 23

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenica 8,05, jęczmień jary około + - 5 , wyglądał fatalnie ale ziarno ładne, kłosów mało to jakoś nadrobił grubością ziarna

pszenica parametry na "lepszą" konsumpcje się załapały

jak na tak suchy rok nie wyszło to źle, zaskoczenie na plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To sprzedałeś już , nie liczysz że będzie drożej , jaka odmiana tak szybko doschła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin1981Ścierniska po rzepakach już wszystkie z talerzowane. W tym roku nie podawałem wsiewki do dopłat dopiero w przyszłym.

Zastanówcie się nad bardzo szybko dojrzewająca pszenicą LG AVENUE, w tym roku dla niektórych to uratowało plony i  pozwoliło skończyć żniwa.
Pszenice sieje się ją jak jęczmień ozimy i dojrzewa jak jęczmień ozimy ze wszystkimi parametrami itd. itd. Już mam kupione nasiona. Teraz po tych deszczach to pszenice zrobiły się czarne a druga kwestia 70% procent pól zwałowanych. Musiało tak mocno wiać że przyklepało czyli mamy gotowy przepis na porastanie ziarna. Do środy pada zanim do przeschnie to kolejne 3 dni a w niedziele znowu deszcz, będzie jeden dzień koszenia.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że wczesna?W komplecie z ziarnem Bizon by się przydał. :) Kariatyda też wczesna,a kombajnu tutaj nie dostaniesz.Ładnie Mepik skrócił i utrzymał-lepiej niż Windstar.Zobaczymy jutro,bo ma duć.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pałuczanin1981 napisał:

Mnie zastanawia ponadto,czy taki wypłukany "gnój" będzie się nadawał na materiał siewny.

Będzie będzie tylko przelicznik znaczy siła kiełkowania będzie kiepska 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało się trochę podkosić rzepak ale znowu nas wygnało. Średnia spada. Tymczasem okoliczny "kołchoz" dalej nic nie ruszył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak zebrany, średni plon ponad 4 tony, dokładnie będę wiedział jutro jak zważę wszystko. Kołchoz ruszył, za 3 dni nie będzie rzepaku w okolicy jak pogoda pozwoli. Dzisiaj sąsiedzi kosili zboża na potęgę. Owies na moim wilgotnościomierzu pokazał 14,3 a pszenżyto 16,9. Moja pszenica z ręki 16, po kombajnie będzie 17. Wariaty niech koszą, tylko potem trzeba będzie wycinać z pryzmy, jak paszę dla bydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sasiad dzwonil że jeczmien ma u niego 13,5%. Nie dowierzałem i wyjechałem sprawdzić kombajnem. Wyszlo 17%. Jutro koło południa powinien być. Rzepak mówił że z ręki 10%.

Myślę że około 20% klosow jeczmienia na ziemi już leży, jak tak patrzyłem  po przejechaniu kombajnu.

Kolega co przed deszczami zbierał 3,2 t/ha rzepaku na II, III klasie to dzisiaj mówił że zostało już tylko 1,5 t/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz klepniety kombajn, rzepak dzis juz 7 suchy wieczorem był

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się