Pałuczanin81

Farmer-chat

2742 postów w tym temacie

Też mnie to cieszy a uwierz mi tutaj jest tego na pęczki. Czasem aż żal patrzeć. Kiedyś jakoś tak u wszystkich jednakowo było a co się stało przez ostatnie 30 lat to nie wiem. Zamiast do przodu to do tyłu. Pamiętam czasy snopowiązałek i jak spojrzę na te owsy to snopka by nie dało się zrobić. Zresztą widzieliście zdjęcie (jest w mojej galerii) owsa sasiada. Jest dużo niższy od mojej pszenicy dwukrotnie skracanej. Nie wiem jakim cudem można w taki sposób przeżyć bo wielu tylko z tego się utrzymuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten rok zweryfikuje wiele gospodarstw. Okaże się że np. emerytura dziadka jednak nie utrzyma gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten rok większość jeszcze normalnie posieje a na jesieni będzie wielkie zdziwienie  z wysokością dopłat. Zamiast 1000 zł będzie 118 Euro. Uważam że po żniwach 2024 roku będzie wielki ruch. Wszystkie dzierżawy "na gębę" albo zostaną uregulowane albo będzie z nich rezygnacja. Doszły do mnie kilka opinii że takie gospodarstwa zaczęły wymagać od dzierżawców to co mają robić na polu aby uzyskać jak największa ilość punków. Kolejna kwestia wymogów 80% okrywy na zimę i ugorowania. Starsza cześć rolników którzy nie chcą się bawić w biurokrację również sobie odpuści 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 118 EURO, nikt nie tnie słomy  czy bezorkowo nie robią, u nas jest mało dzierżaw na gębe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie to ciekawiło. Zbliżają się kolejne targi Agro Show w Bednarach. Czy ktoś z Was się zastanawiał jaka jest wartość wszystkich maszyn podczas trwania wystawy ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lokizom napisał:

Myślę że w granicach 100-500 mln zł.

100 mln to towaru czasami jest u handlarzy uzywanymi maszynami, a nie nowe egzemplarze, jeszcze w takiej ilosci, mysle ze sporo wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych cenach maszyn wydaje mi się że kwota ta już podchodzi bliżej 1 mld zł. PS. ciekawe co na to redakcja. Macie temat do publikacji :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę pszeszacowujecie. Dwa kombajny Claasa, dwa johnego,  maseya jeden, case, fendta, rostelmacha, new hollanda. To jest max 20 mln. Ciągników trochę więcej marek ale wartość maszyny w porównaniu do kombajnu 1/3 więc podobnie. Myślę że niech będzie lacznie 50 mln. Maszyny to wiadomo że już duzo mniejsza wartość. Siewniki niech są od kilku dostawców za 0,5 mln srednio, od reszty po 200-300 tys. Myślę że cały sprzęt jednak po przemyśleniach 200-500 mln.

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kpmbajnów jest więcej jak piszesz ,sprzet do warzyw,te szerokie agregaty też mają cene , a cały tył ten małego asortymentu , po kyórym ja nie chodze też ma wartość , tam jest kianaście ha pod sprzetem,myśle że to nie miliony a miliardy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy prosiętach to jesteś uwiązany jak pies i ten smródprzy skali produkcji

Tak 100 % cięte

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Narazie prosiąt nie mam ale lubię wyzwania i mam zamiar mieć a właściwie to bardziej żona chce się sprawdzić. Mamy systemy wspomagania przy takiej produkcji na większą skalę ze aż tyle tej roboty nie ma i przy odpowiednim zapleczu ludzkim można wygospodarować czas na tyle ile przeciętny Kowalski. Sam znam bardzo duże gospodarstwo, kilka tysięcy macior, tysiac ha, biogazownia, itd gdzie właściciele pracuja od 6 do 15. I to jest właśnie odpowiednie podejście a nie tyrać żeby później nie moc tego spozytkowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co!chcesz wrócić do cyklu zamkniętego?

Tutaj jednak siedzą w chlewni ponoć 1900 macior.Aż byłem zdziwiony, że właścicielowi się córeczka urodziła. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samo szczepienie łamanie kiełków, przy porodzie też koś musi być , jak chce mieć mało upadków, dobrze że są tacy co to lubią , albo chcą to robić , nie moja bajka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, miwigos napisał:

Samo szczepienie łamanie kiełków, przy porodzie też koś musi być , jak chce mieć mało upadków, dobrze że są tacy co to lubią , albo chcą to robić , nie moja bajka 

To dokładnie takie same czynności jak w uprawie roślinnej, też musisz zasiac na czas, dać N1 w terminie, nieraz nad ranem. Opryski nieraz późnym wieczorem, itd. 

No i nikt nikogo nie zmusza do tego żeby to robić. Przeciez za te fundusze moznaby kupić wiele hektarów i byłoby niby lżej a jednak nie każdy chce pójść ta ,,lzejsza" droga 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się