Kolej

Bezłuskowy i zwykły

294 postów w tym temacie

... zależy jaki kto ma worek :)... Magic fly jaki przedplon dla owsa wybierasz zazwyczaj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosuję dwupolówką - rok ostropest, rok owies. Miejscami pietruszka i łubin. W ub. roku awanturnicy nie dali mi obsiać 1,6ha dzierżawionego pola i zamiast owsa wylądowała tam gryka. W tym roku jest tam ostropest, ale susza w czerwcu załatwiła go. Nie ma co kosić. Z obsianego 5.5ha może 0,35 ha będzie do koszenia. Owies nie udał się na 0,45 ha, które jeszcze w początku kwietnia było podmokłe. 4.5ha piachu na wzgórkach do trzy rozrzutniki. 0.8ha na glinie dało rozrzutnik. Lepiej niż w ub. roku, ale generalnie słabo i ta dziadowska cena w skupie.

Zmianowanie maksymalnie uproszczone ze względu na słabe ziemie, słabe ceny ozimin i brak czasu.

Edytowano przez Magic fly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ja przeważnie owies po pszenicy ozimej... kiedyś posiałem po truskawkach i malinach, ale to nie był dobry pomysł... stanowisko sie okazało za dobre :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kolegom podpowiem, że owies Maczo lepiej sobie radzi z suszą niż owies Amant. Amant trochę później dojrzewa i nie jest tak skłonny do wylegania jak Maczo. W 2019 roku sporo owsa osypało się przed zbiorem przeprowadzonym na początku sierpnia. Wielka szkoda, że mało kto poza mną kupował odmianę Maczo. Podobnie skończyła oplewiona odmiana Sławko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rolnicy w naszym kraju ostatnimi laty odchodzą od uprawy owsa 

W związku z tym jest mniejsze zainteresowanie ze strony doradców 

Wszystko się kieruje na rzepak pszenicę kukurydzę owies po macoszemu

Znajomy w 2012 po przesiewach miał wybitny i zarobił ładną kasę 

Ale żeby znaleźć ładną plantację w normalnym roku to zapomnij 

Na słabych ziemiach króluje żyto hybrydowe i szukają jarych zbóż 

U mnie bywał owies nawet nagoziarnisty ale jest głuchy i klapa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owies głuchy można wyeliminować opryskami jeśli rośnie w jarych uprawach pszenżyta, pszenicy lub roślin dwuliściennych. Jednego roku posiałem pszenżyto jare, to 20 arów już po wschodach odróżniało się sposobem odbicia światła i nie wiedziałem dlaczego tak się dzieje. Gdy się zboże wykłosiło/wywiesiło to owe 20 arów okazało się owsem głuchym. Gdybym ja wtedy wiedział, co to za dziadostwo, to pszenżyto potraktowałbym opryskiem z propachizafopem lub chizalofopem i owsa głuchego pozbyłbym się razem z perzem. Można posiać grykę - późna uprawa przedsiewna wyeliminuje większość chwastów, a gryka stłumi resztę, która próbowałaby wschodów. Można na polu posadzić ziemniaki - w tej uprawie są opryski zarejestrowane do zwalczania owsa głuchego i innych chwastów jednoliściennych.

Edytowano przez Magic fly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pole jest w dobrej kulturze i uprawiasz jare to z głuchym nie wygrasz 

Jedynie kilkuletnia uprawa samych ozimych wyeliminuje tego uciążliwego chwasta 

Przerobiłem to po latach samych ozimin były przesiewy (2012) jarymi i czysto było 

Ale już w 2016 miejscami problemy zwłaszcza od granic z niektórymi sąsiadami 

Podsumowując w dobrej kulturze rolnej nie da się uprawiać owsa na większości pół 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tu jest racja ,nie wiedziałem co to owies głuchy przez kilka lat ,a w 2012 wszystko wymarzło i zasiana pszenica i jęczmień i miejscami owies głuchy się znalazł i do dzisiaj te miejsca trzeba zwalczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałem,że przywiozłem głuchego z owsem do mięszanki z CN Mo...

Pewnie racja,bo to było w 2014 na poprzecza w ramach "rolnictwo zrównoważone"-

później był jęczmień jary i od tamtej pory(4 sezony)same ozime.Ciekawe czy teraz w burakach wylezie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owies głuchy nie wzejdzie wiosną w oziminach, ale jego nasiona zachowują długo zdolność do kiełkowania, czyli 5-10 lat. Jak kogoś stać na 10 letnią przerwę w uprawie zbóż jarych, to w ten sposób pozbędzie się chwasta. Tak więc u kolegi z pewnością wylezie i trzeba będzie go prysnąć Fusilade Forte, Axialem, Agilem czy czymś innym, co ma rejestrację na jednoliścienne w uprawach buraków. Niestety bardzo często pojawia się on na polu dzięki sąsiadom lub usługodawcom, którzy swoimi kombajnami rozwożą chwasty po okolicy niczym nosiciele wirusy.

 

Edytowano przez Magic fly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze malo wiesz o owsie gluchym, moze wzejsc w oziminach na wiosne tez chociaz zdarza sie to rzadko, w bardzo wilgotna wiosne, lato. Oj tutaj stoczylismy bardzo dluga walke z tym chwastem, ale udalo sie na to wyglada, pola wolne od owsa juz sa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... w oziminach widywałem głuchy owies... na szczęście nie w moich... ten normalny owies dzisiaj posiałem, warunki do pracy bardzo dobre...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś posiana mieszanka owsa z jęczmieniem, powoli robi się sucho. U mnie nie, ale niektórzy wozili obornik, zaorali i zostawili. Inni jeszcze nie ruszyli nawet z nawozem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... @Marecki ja też myślałem żeby posiać mieszankę, ale później tak sobie myślę co ja z tym zrobię - sprzedać tego nie idzie, a dla kur to jęczmień nie za bardzo...a u Ciebie dla opasów mieszanka w sam raz :)

Edytowano przez sapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już ich nie mam. Tylko kury zostały. Ale sąsiad weźmie każdą ilość mieszanki, więc zbyt mam. A Kolega doradził mi świetną odmianę jęczmienia i jestem zadowolony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To co robisz?Ja bym dostał depresji..znów..

Jakie odmiany masz w tej mieszance-skoro jesteś zadowolony.

Najlepszego @Marecki i @lokizom-z okazji Dnia Jedności Kaszubów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jest taki dzień? 

Owies nie mam pojęcia, odmiana ma prawie tyle lat, co ja. A jęczmień Soldo. W zeszłym suchym roku zaskoczył mnie pozytywnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój materiał firma upłynniła-

dostałem tylko jęczmień Ella i owies Bingo

-będzie nędzna mięszanka,bo i woda się kończy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie przeaadzaj z tą wodą narazie jest dobrze

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasiane(Ella 85kg+Bingo 65kg)-z wodą faktycznie nie najgorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety wody nie starczyło-dramat i tragedia.

Wschody na poziomie 70%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się