rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

462 posts in this topic

Mówimy tu o glebach zwanych minutówkami czyli głównie ciężkie gliny iły 

Przyjmuje się że do uprawy trzeba dwóch trzech dni w obecnych warunkach jednego dnia 

Przy płytkiej uprawie ten okres się wydłuża jednocześnie jesteśmy w stanie zrobić to szybciej 

Ten znajomy co pisałem wcześniej orał później głęboko uprawiał konkretnym Köckerlingiem 

Takim co trzeba do niego około 300 KM zahaczyć i wiry w zbiorniku 

Dziś kompaktowa talerzówka i po niej uprawowo-siewny 

Tylko do takiej kultury gliny trzeba dojść i przestrzegając pewnych zasad. W ubiegłym roku na tym gliniastym polu gdzie teraz posiałem rzepak swoim sprzętem ST były rekordowe buraki pod które nie było orane tylko po żniwach 2x płytka uprawa, poplon i wiosną płytka uprawa, siew. Jeszcze wcześniej lat temu był głębosz na sucho >40cm.

Edited by ansu

Czyli malo kiedy zasiejesz rzepak tym zestawem co siałeś ,bo w większości jest mokro na glinie

Jeśli pole jest nie orane i mniej intensywnie uprawiane to inaczej ta glina wygląda. Taka uprawa na mokro psuje na kilka lat. Taki siew z uprawą pasową wydaje mi się bardziej możliwy i mniej inwazyjny jak orka i doprawienie. Jeszcze nie wiem ja to jest w innych warunkach, jest to pierwsze takie moje doświadczenie. Rzepak ma krótki okres na siew i może i ciężko czasem czekać ale może czasem trzeba zrezygnować.

Mam dwie działki z gliną ta druga jest łatwiejsza bo z wapiennymi kamykami i jak schnie to się rozsypuje. Ta teraz jak było orane na zimę to mróz czasem nie dawał rady do wiosny.

Daje radę na glinie

large_z20.jpg.cf2b7e7640e445ef035dd6efd2022153.jpg

Edited by jarki
Połączenie

Uważam że jesteś jednym z naprawdę niewielu którzy rozumieją co robią 

Jak sam kiedyś pisałeś bierze się to z doświadczenia ale to trzeba czuć 

Zbyt często rolnicy robią to wyłącznie dla oszczędności czasu i paliwa 

Poza tym powinieneś dostać nagrodę której nikt nigdy nie przyzna 

Jak doprowadzić do upadku przemysł maszyn rolniczych 

@ansu-ile kosztowało te "Stodoło-mzuri"?i jakiej mocy traktor.

"Stodoło-mzuri" potrzebuje jakiegoś logo i @ansu będzie bogaty 

Takich produkcji stodołowych jest mnóstwo tylko trzeba testów 

Dnia 14.09.2018 o 08:31, KrzysiekŻ napisał:

A to mój sprzęt

b8461f366f602e36med.jpg

Zobaczcie tą machinę też prosta i funkcjonalna 

Edited by jarki

Też sie zastanawiam bo 6 łap ciagnie,jeśli na 30 cm to troszke koni potrzeba

Edited by miwigos

Koni jak koni zawsze można bieg niżej a mam 54, ale masa /uciąg .Toto ciągną Same Antares II 130KM na kołach 600r38. Na uwrociach trochę był problem, ale dało radę, jak wcisnąłem sprzęgło to ciągnik robił się 10cm wyższy . Mam przedni TUZ zawsze 2t można dołożyć. Prędkość 5,5km/h z radaru. Silnik spoko bez problemu jak się kopie to nawet obroty nie spadną. Dużą różnicę robi kształt łapy testowałem z 5 rodzajów /rodzai by było lekko i bez wyciągania ziemi z głębokości. Przy prędkości powyżej 6km/h robiły się rowy. Myślę, że każdy 6 cylindrów z przednim napędem dał by radę... Tylko trzeba wcześnie pole zbadać głęboszem.

Jak głęboko idzie głębosz,daj zdjęcie łapy z bliska i co znaczy zbadać głęboszm,nie masz zabezpieczeń na łapie ?

@ansu-5 rodzajów łap?ten element robi jakąś różnicę..

@jarki-niezaprzeczalnie,są filmiki od czego zaczynał M.Czajkowski.

No tak kowale Wilhelmus Lemken czy John Deere też tak zaczynali :D 

Jeśli mówimy o pługach to mamy kilka rodzai typów odkładnic itd 

W bezorkowej jest ogrom możliwości i należy znaleźć tą właściwą 

Edited by jarki

Ja poskładałem to tylko do poplonów które zostają do wiosny.  Póki co rurki trzymają trykatki. Na przyszły rok muszę podnieść siewnik o jakieś 10-20cm bo na skrajnych lejkach jest za mały skos. 

Edited by ikcomas

No dobra, po obróceniu dłut na drugą stronę... odczepiłem pług. Teraz już nie ma drogi odwrotu bo gdybym nawet chciał na siłę zaorać to się będzie zapychało. Samosiewy rzepaku zmielone razem z tym pyłem. Generalnie mogę w to już siać ale nic dobrego z tego nie będzie. Co ciekawe, bałem się o tą moją glinę ale tam wyszło najlepiej. Dla mnie to ciekawostka, dla innych którzy bezorkowo robią od lat to zapewne żadna nowość. Aż szkoda że jednak mało mam tej gliny. Bądź co bądź i tak muszę czekać na jakiś opad, najwyżej nie posieję jęczmienia bo na pszenicę to kupa czasu jeszcze.

Sieję buraki cukrowe i muszę szczególnie dbać by wszystek rzepak po żniwach powschodził. Robię kilka płytkich upraw nie pozwalają równocześnie zbytnio rosnąć samosiewom. Dzięki temu jest więcej wilgoci niż gdybym pozwolił im rosnąć. W zasadzie mogę już wjeżdżać z siewnikiem, ale jest sucho i prognozy  do końca miesiąca nie przewidują deszczu.

Jeśli chodzi o glinę to strukturę nie tworzy pług tylko życie.

large.3.jpg.3fc4151d89ff7cb587f3f20162e13b27.jpglarge.1.jpg.108a8fdb746e8758f566f5afb53238e3.jpg

Edited by jarki
Połączenie

@ikcomas ja Ciebie już nie rozumiem 

Będziesz coś siał po ludzku jak normalni bezorkowcy 

Czy ryjesz tym pługiem i udajesz że orzesz w pyle 

To czytaj ze zrozumieniem. Pisałem przecież, że odczepiłem pług. Będzie jeszcze doczepiony ale w innym celu, mam taki dół gdzie zawsze woda się zbiera, jest plan żeby naorać pod górkę w poprzek pola tak gdzieś przez 3 lata i zobaczę czy się poprawi. Pisałem też, że mogę już siać w to co zrobiłem ale sytuacja jest taka sama jak u @ansu

Efekt będzie taki że nie będzie rosło ani na dole ani u góry.....

Moja propozycja..... zrób sobie staw w tym dołku....

@ikcomas jak byś pisał i robił zrozumiałe to bym to czytał że zrozumieniem :p

A tak całkiem serio to będzie jak Kolega wyżej pisze 

Właśnie byłem na działkach po rzepaku. Od góry sucho, ale jak by już nie kotłować tylko zrobić  rowki ponad 5cm i w to zasiać do twardego to jest wilgotno.

@maslak88 to jest jak z kierunkowskazami mi są nie potrzebne bo wiem gdzie jadę

Ja człek stary ale Ten młody inteligent ;) ;)