rolnik311

Uprawa bezorkowa i uproszczona

395 posts in this topic

Dżdżownice nie lubią głębokiej uprawy już we wrześniu szykują sie do zimy. Chyba lepiej zeobić głęboko wcześniej zasiać poplon i niech rośnie do wiosny.

Mam po rzepaku podrapane płytko, trochę badyle sterczą. Kusi mnie by zasiać pszenicę bez głębszej uprawy (uprawa na głębokość siewu). Może zruszyć jednak na 25cm bez odwracania jak w ubiegłym roku po rzodkiewce? A może pół na pół?

Bo my sie nie rozumiemy gruber to maszyna z sercówką i boczne skrzydełka na 3 metry 7 łap,jak ma 9-10 i wąskie same sercówki to juz nie jest gruber tylko typowa maszyna do uprawy bezorkowej ,ja mam jedno i drugie plus talerzówka w zależności co potrzeba

Edited by miwigos

55 minut temu, miwigos napisał:

Bo my sie nie rozumiemy gruber to maszyna z sercówką i boczne skrzydełka na 3 metry 7 łap,jak ma 9-10 i wąskie same sercówki to juz nie jest gruber tylko typowa maszyna do uprawy bezorkowej ,ja mam jedno i drugie plus talerzówka w zależności co potrzeba

Ja tam wole odkrecic boczne skrzydelka, zamiast kupowac dwie maszyny:)

@miwigos gruber to kultywator o zębach sztywnych 

Natomiast Ty mówisz o agregacie ścierniskowym tym się uprawia płytko z podcięciem

Tyle ze ja robie nim gleboka uprawę i jestem zadowolony

@ansu

Na czesci jeczmien jary a na czesci groch

Edited by jarki
Połączenie

Na słabej ziemi głęboka uprawa jest zbędna to myślę że oczywiste

Jeśli mowa o glebach ścisłych temat jest bardziej złożony 

Można pozwolić niech się wykażą dżdżownice i tu unikamy głębokiego rycia 

Żeby im ułatwić a nam poprawić strukturę rośliny o doborym systemie korzeniowym 

Innym wyjściem jest ciężki sprzęt do tego typu uprawy 

11 godzin temu, lokizom napisał:

@miwigos

Moj ma 10 lap i boczne skrzydelka, wiec według Twojej definicji jednak gruber

Ale masz wąskie te skrzydełka,nie szerokie jak w typowym gruberze ,za dużo maszyn i każdy inaczej rozumuje ,grubery UNIA Grudziądz typowe każdy wie o co chodzi nie nadają sie do glebokiej uprawy,na sucho ,po burakach w zeszłym roku znam dwa przypadki złamania słupic i wcale nie jechali z zawrotna prędkością

Dokładnie gdzie Polaków dwóch tam trzy zdania moje jest takie jak pisałem

Czyli Ty mówisz o typowym ścierniskowcu typu kos z UG ja mam co innego 

Bardzo podobny do lemken achat https://www.traktorpool.pl/używany/b-kultywator/99/c-Lemken/90/model/ACHAT/

Cztery belki redlice typu sercowego rozmieszczone co 20 cm dokładnie jak pokazał @barkas

@lokizom osobiście to bym wymieszał ten poplon na zimę żeby gleba na wiosnę szybciej się nagrzewała i wysychała. Zwłaszcza że jęczmień nie lubi siewu w mokrą ziemie. 

Edited by przem

@miwigos

Poki co nie narzekam na niego, mam go juz chyba 7 sezon i troche ha juz zrobil, pracowal gleboko, w suchym tez, z duzymi kamieniami i poki co nie widze zadnych pekniec. Moze cena nie tak jak zachodnie ale narazie daje rade. Elementy robocze do wymiany jak w kazdym, troche sie przyspawa np. dluto zuzyte do zuzytego i jest zawsze troche taniej, podobnie z skrzydelkami (tutaj dospawuje zuzute dluta od pluga). Cala lapa ma 30 cm szerokosci

Tak. Robilem nawet glebiej niz 25 cm, aby przerwac podeszwe pluzna. Teraz bede stopniowo splycal

No dobra, w końcu zasiany. Bałem się , że zabraknie nasion i wyszło 33sztuk/m2 ale..

large_z3.jpg.d3e2997c80f1dd51c2a6fe215dcdd20a.jpglarge_z2.jpg.4151f860949d90599cc7e2cb5727108d.jpglarge_z0.jpg.1987093bae5668ae437dd26bd3149142.jpglarge_z1.jpg.ebe528f5ed8f94da04cee682d4cb85b4.jpg

Można tanio bezorkowo można pytanie jak teraz rzepak wzejdzie 

Te kółka powinny zadbać o głębokość i wilgoć