jarki

Nawożenie pszenicy

680 posts in this topic

Jak masz takie wyniki to sie nie daje PK, bynajmniej ja tak robie juz, do tego dobry plodozmian, wapno i zasobnosci powinny sie trzymac na podobnym poziomie. 

Ja w tym roku bede robil badania gleb bo musze do PRSK i bede widzial czy PK nie spadlo bez jego stosowania(oprocz gnojowicy). 

U mnie ph nie da sie podciagnac do 7... jak jest powyzej 6,5 to po roku spada szybko, za lekka ziemie mam. Do tego moja nie trzyma tak przedewszystkim potasu i fosforu ale mam gnojowice wiec mozna powiedziec ze sytuacja podobna, dlatego PK za duzo nie dawaj. Ale nie zapominaj o Mg, da rade to podniesc, moze czas na wapno magnezowe i do tego troche wiecej kizerytu, to powinna sie zbudowac zasobnosc w Mg, bo ona moze ograniczac plony, szczegolnie na dzialce A

Moim zdaniem pH powyżej 6,5 zaczyna być szkodliwe w dłuższej perspektywie, a jego utrzymanie zbyt kosztowne. 6,5 to taki kompromis na ziemiach lekkich nawet niżej

Masz rację na ziemiach IV klasy i niższej to 6,5pH max póżniej żadnych efektów a wręcz odwrotnie.

PRZEM i przy takim wysokim Ph masz zamiar siać wpno zamiast N

owszem ale na działce po kukurydzy  o pH  6,1 i na nowej dzierżawie gdzie ostatnie wapnowanie było 5 lat temu, ja mam w 70 % ciężkie ziemie