gom

Pogoda

7,611 posts in this topic

Jak to czytam to byłem pewien, że macie tam -10⁰C . :)

Tutaj właśnie "osuszyli" piękną ulewę z 4 maja.

Edited by Pałuczanin1981

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiedziałem, że przez nasze skróty myślowe będzie zamieszanie. Tak źle nie jest ale kolega dzwonił, że w okolicy zanotowano dwucyfrową przy gruncie. Ja znalazłem tylko Kozienice i okolice -8, przy gruncie oczywiście bo na wysokości 2 metrów to tylko -4. Przypominam, że wiśnie i czereśnie kwitną, a raczej kwitły sobie.

Tutaj z 28 mm na 6 maja osuszyli do 1,2.

Edited by ikcomas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta ulewy przyjda na poczatku czerwca, jak bedzie pozamiatane

Qq skonczona, po wczorjaszym sniegu, tuman kurzu, ze miejscami przednich kol nie bylo widac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taaa :) niestety truskawki to nie kukurydza. Najgorsza jest szara pleśń. 

Kurcze zimno, że się nie chce na dwór wyjść.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To u Ciebie też się wychodzi "na dwór",nie "na pole"?

Teraz seria przymrozków do 1 maja...jeszcze buraki będę przesiewał do kompletu "plag egipskich".

Ludzie ruszyli z pługami na 30cm rzepaki- będzie kukurydza.Może i dobrze skoro nadają o deszczowym czerwcu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj rzepaki ładne ale schną. Deszczu nie widać. Na moich polach przy 14 mm łącznie od ruszenia wegetacji nie będzie miał wody nawet na zakwitnięcie. Uschnie przed zakwitnieciem

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Pałuczanin1981 napisał:

To u Ciebie też się wychodzi "na dwór",nie "na pole"?

 

 

Jak to wychodzic na pole? pole jest za dworem:) = podworkiem

z domu wchodzi sie na dwor:)

 

34 minuty temu, lokizom napisał:

Tutaj rzepaki ładne ale schną. Deszczu nie widać. Na moich polach przy 14 mm łącznie od ruszenia wegetacji nie będzie miał wody nawet na zakwitnięcie. Uschnie przed zakwitnieciem

tutaj juz zoltawo jest, rzepak cisnie do zeby jakiekolwiek nasoina wydac, rozkrzewien prkatycznie nie ma

Dzisiaj byl nieduzy przymrozek, ze srody naawiecej nadaja

1 godzinę temu, Pałuczanin1981 napisał:

Ludzie ruszyli z pługami na 30cm rzepaki- będzie kukurydza.Może i dobrze skoro nadają o deszczowym czerwcu.

 

A to juz glupota... Nasiona nie zejda jak rzepak cala wode wypil

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pałuczanin1981 jak wychodzimy z domu to idziemy "na dwór". Jak idziemy coś robić w polu to idziemy w pole. 

Można też powiedzieć, że dzisiaj jest zimno w polu chociaż zazwyczaj mówimy że zimno na dworze :)

Tak to wygląda w okolicach Lublina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapkę cieplej bo -3 ale to nie ma żadnego znaczenia. Kwiaty czereśni i wiśni szlag trafił. Czarne słupki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj raz -6 a raz -5. Szkoda bo znów nie będzie swoich czereśni do zjedzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie najmniej było -4. Przez ostatnie kilka nocy na czereśnię, gruszę i brzoskwinię zakładałem plandeki, ale tylko te z kwitnących są małe i było to realne. Reszta albo jakoś to przetrwała, albo trudno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak te rośliny wytrzymają te 3 dni ciepła teraz skoro spadło od początku marca zaledwie 14mm. Jak ktoś ma takie gleby jak @miwigos to jeszcze na pewno jakos dają radę ale na tych naszych kaszubskich IV-VI klasach źle to juz wyglada.

Regulacji nie robiłem w żadnym zbożu. 

Jest jakaś szansa na deszczyk w poniedzialek, to i tak już dużo spóźniony deszczyk byłby ale jednak bardzo potrzebny

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 dni? Tutaj ma grzac do 6 maja i na czwartek cos prognozuja... Ale znajac zycie sie rozejdzie. Dzisiaj 17 w cieniu ale na sloncu w leb goraco.

Tak slabego czosnku jak w tym roku jeszxze nie mialem. Na lekkiej ziemi jako tako a na ciezkiej nic nie rosnie. Zimno sucho

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie najgorzej wygląda gorczyca. Już sam nie wiem, czy bardziej cierpi przez suszę, czy ostatnie mrozy. Zastanawiałem się nad przesianiem, ale nie wiem, bo to już miesiąc za późno na siew. Może jednak zostawię. 

Najlepiej przy tym braku deszczu wygląda łubin. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lokizom co z tego, że grunty niby lepsze?

Mamy bodajże najniższą sumę opadu w Polsce.Tutaj obecnie nie do pomyślenia jest świadomy siew jęczmienia jarego...jak u Ciebie.

Szkoda, że nie można fotek dodawać...rzepak to jak wykałaczki w kupie,a zboża ozime nikną w oczach.Nikt nic nie parska prawdziwa uprawa ekstensywna.A kolejny sezon przed nami!

Share this post


Link to post
Share on other sites

W pierwszy łikend Wlk.Postu spadło 14mm i pewnie wszystko spłynęło razem z wszelakimi nawozami.(Bo lud w piątek "szalał"z rozsiewaniem,jakby miał koniec świata nastać.)

I do dnia dzisiejszego kolejne 14mm...pomiar zacząłem 22.02.2026.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wygląda na to że ominą mnie te wszystkie fronty i nie napada a pewnie w całej Polsce spadnie po 30 mm. 

Chyba nie mieliście tak że uschlo wszystko i nie było po co wjeżdżać kombajnem, tutaj taka sytuację może mieć miejsce

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lokizom dwa lata temu zboza 500-1500 kg, u praktycznie kazdego, niektorzy talerzowka zbierali

na 3 klasie zebralem troche ponad 3 tony

zboza pali niemilosiernie, oplady mozliwe dopiero od czwartku

edit

kutwa to nawet czosnku nie mozna opryskac odzywka, zeby cos pobral, bo w dzien nwilgotnosc nawet ponizej 20%

 

Edited by barkas
dopisek

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie we wtorek są jakieś szanse na opady. Przydałoby się, bo wszystko cierpi, wyka już padła. 

Pierwszy raz jest sytuacja, że nie koszę trawy na podwórku, bo już uschła. W ostatnich latach kosiłem od końca kwietnia i w czerwcu ją paliło. Teraz susza była pierwsza. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now