jarki

Nawożenie rzepaku

1,281 posts in this topic

a ja dzisiaj skończyłem cały rzepak, 250 L RSM 32%, od jutra jak pogoda pozwoli zaczynam pszenicę po QQ

Czy Podlasie wjechało już w rzepak? Kurczę przymrozki nawet do -6 na początku marca zapowiadają. Nie wiadomo co robić. Rozhartuje się po saletrosanie po 3 tyg od rozsiania, na tyle by te przymrozki zagroziły?

Również podlałem rzepak 250l i pszenicę 200l  RSM32 za dwa tygodnie poprawka. Tam gdzie orane koleiny i błoto, a na nie oranym; czy to gruberem do 30cm, czy bez uprawy, czy po ST  jakoś na wierzchu sucho nic się nie lepiło.

@ejcz tak ruszyliśmy. Wczoraj skończyłem saletrosan 350 kg/ha. Co ma się rozhartować? On rośnie cały czas, pąki już są. Jakie mrozy? Przy -6 to nawet niektóre jare rośliny nie wymarzają. Jedź i się nie czaj bo sucho. Wszędzie wjechałem bez kolein.

nic się nie stanie, tak jak mówi @miwigos wegetacja tej zimy w ogóle się nie zatrzymała i trwa w najlepsze. Dlaczego rzepak wymarza albo pszenica po pierwsze kiedy dostaję nagłego szoku termicznego tak jak było na przełomie zimy 2015/2016 kiedy z temperatury w grudniu do nawet 15 stopni u mnie przyszło nagłe ochłodzenie do -18 przez kilka dni wtedy rozwodnione tkanki w roślinie rozerwały się pod wpływem mrozu lub druga wersja wymarzania kiedy ziemia jest silnie zamarznięta nawet do 80 cm i głębiej, przychodzą silne wiatry bez okrywy śnieżnej przy -10 stopniach które potęgują odczuwalną temperaturę, roślina wtedy pomału zamiera ponieważ nie ma jak się zregenerować i pobrać składników z profilu glebowego