ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

@lokizom ja to cienko widzę ale też bym czekał bo innego wyjścia nie masz 

 

Niestety ale są tu też tacy którym się wydaje że mają pojecie o rzepaku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sapek napisał:

...oooo to już nie tylko ja obczaiłem o co tu k... chodzi... 

No ciężko rozgryźć o co tu chodzi . Myske ze poprostu są tu wybitni fachowcy uprawy szczególnie rzepaku, a laikom ciężko to zrozumieć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Siane w optymalnych warunkach wilgotnosciowych, nawet moze za wilgotno troszke. Ale jak wzeszedl to napadalo ponad 100mm, chwilami bardzo intensywnie.

@szymon87

co do obsady nie bylbym taki pewny. Ze zdjecia nie widac ale to rzedy co 30 cm. 

No i nie wiem czy wiesz ale mieszkam w dosc specyficznym miejscu w kraju, na Kaszubach. Tutaj zniwa sa na koncu, o tydzien-dwa nawet pozniej niz nad morzem, ktore jest bardziej na polnoc. Powiedzialbym ze to taki mikroregion zblizony do Mazur, wiec te wszystkie rzeczy skladaja sie na moje obawy. 

Pamietam ze okolo 2-3 lata temu umiales pisac merytorycznie, zadawac pytania a dzisiaj tylko krytykujesz wszystkich niezaleznie co napisza. Co stalo sie z Twoim zyciem? Zle sie ozeniles? Nie ozeniles wogole? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką macie realnie obsadę, nie na oko. Może warto zainwestować w ramkę  i szpadel, albo chociaż w miarę zwijaną lub metrówkę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[36719569]

 

[36719567]

 

Nie lubię wklejać zdjęć z sąsiadów pół ale cóż !!

Zwróćcie uwagę na daty później było już tylko gorzej 

Tak rzepak karłowaty przechodzi kolejne fazy rozwojowe ale listki mini 

Wiosną początkowo po bombie z saletry ma nawet kolor ale nadal nie rośnie 

Tu jest wina systemu korzeniowego a właściwie to jego braku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, szymon87 napisał:

Cóż za specjaliści . Gość który mi kilkaset ha , przynajkniej z opowieści na forum , wstawia zdjęcia i pyta o radę czy zostawiać . 
rzędy rzepaku widać , obsada zadowalająca a ten nie wie co robić a drugi odpowiada ze tragedia mimo ze mamy początek września i cała jesień żeby zbudował pare lisci . 
 

Dla mnie tragedia ,według mnie rzepak 20-25 wrzesień powinien mieć 5-6 liści i być po regulacji , wtedy ma szanse przeżyć ataki śmietki , bo zwalczyć ja chemicznie nie ma szans

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od reguły są wyjątki. Siane na początku września w ubiegłym sezonie były nie gorsze od tych w połowie sierpnia, a na pewno stwarzały mniej problemów.

W tym roku nieskoszone zboże nie pozwalało na terminowy siew, a na wysiane rzepaki około 20 sierpnia spadło miejscami 200l wody.

Czy lepsze będą te zalane sierpniowe, czy te siane i przesiewane teraz??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Reguły nie ma ,ale kto wyjdzie lepiej ten co sieje przez 10 lat 18-25 sierpień ,czy ten co sieje 5-10 wrzesień ,chyba odpowiedź  jest jedna -ten pierwszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście termin optymalny rzepaku jak u mnie populacja przed 20 sierpnia, mieszaniec po 20 sierpnia. Czasem siła wyższa jak w tym roku. A w ubiegłym jakoś się udało, że późne też plonowały. 
Pszenica koniec września. Chociaż jara też dobrze plonowały 1x na 10 lat. 
Gdybym wiedział wcześnie co będzie to nie było by zabawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że wyjątki potwierdzają regułę 

Plon rzepaku trudno określić tuż przed żniwami a co dopiero teraz 

To co pisze @miwigos powinno być oczywiste dla każdego termin jest i kropka 

Wrócę jednak do rzepaku sianego w optymalnym terminie ale po przejściach 

Tu można władować ogromną kasę a efektu nie zobaczymy jego się nie da kopnąć 

Natomiast rzepak z opóźnionych siewów ale w dobrych warunkach można pogonić 

To zwyczajnie widać jak się zachowuje roślina czy jest jak ktoś tu pisał karłowata 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos nie zgodzę się !! ponieważ u mnie nie istniał optymalny termin. Jest październik i już mogę więcej powiedzieć o rzepakach.

Te które zostały posiane przed deszczami czyli 21 sierpnia zostały w 90 % procentach przesiane a te 10 % które zostały wyglądają tak samo jak te siane z terminów wrześniowych. Dodatkowe koszty nasion, paliwa itd Czy to system orkowy czy bez orkowy. Pierwsze możliwe wejście z siewem w pole było dopiero 4 września.

Mój rzepak siew zakończony 5 września. Obsada 42 roślin na metr,  Odmiana Dominator, zaprawiony Cruserem,  już był 2 razy pryskany samym peretroidem oraz raz peredroit + ch...... wygląda na dzisiaj tak. Od groma śmietek i pchełek, dzisiaj zaczyna się pojawiać mszyca - ( pomału jest koszona kukurydza to przelatuję). Jeśli utrzyma się ciepło Na poniedziałek kolejny planowany wjazd "na robaki" 

large.DSC_5899.JPG.2d8e89d195e950ef2748edebcc003535.JPGlarge.DSC_5897.JPG.b50badcac55ada1d2a3cc30557b05297.JPGlarge.DSC_5893.JPG.33854c1f9438257b103a358e575e71a8.JPGlarge.DSC_5891.JPG.19dc803550d1f5c6a06243f11362cbcd.JPGlarge.DSC_5889.JPG.2996e27777900ebd32d6a0921dd6d02b.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas taki rzepak o tej porze na całej powierzchni to tylko przesiewać albo liczyć że zimy nie będzie wcale

co do robali to go chyba zjedzą

ale sprzyjający mikroklimat to pewnie się uda i nadgoni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozlany RSM32 przed siewem w ilości 150L,  jedyny błąd jaki popełniłem to odchwaszczenie doglebowe, które spowodowało przytrzymanie rzepaku. Mam mniejszy rzepak o jeden liść od sąsiada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, w moim regionie podobnie jak u Ciebie nie istnial optymalny termin siewu. 

Ja sialem od 17 sierpnia, sasiad nawet 10 sierpnia a wyglada gorzej od mojego. 

Jak tak dalej pojdzie to rzepak bedzie musial byc po 5tys. 

Jakie szanse na przetrwanie zimy bedzie mial rzepak 5-7 lisci???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U was padało cały zachód ma sucho, więc tu się sprawdziły się wczesne siewy ,widzę siany rzepak 29 sierpnia to katastrofa , męczy się 

@przem strasznie pożarty przez robale

@barts to źle że ziemie przykryły ,dlaczego do przesiania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O Matko...to u nas bajka rzepaki.

Jutro Wuja z BydgoszczY idę zlustrować-siany na glinie 3 września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom w tamtym roku o tej porze mówiłem o rzepaku sianym bodajże 5 września 2020 roku  (trzeba by było zobaczyć po wpisach) obserwowałem pole inne rolnika i pomimo zimy rzepak przetrwał ale był śnieg w trakcie mrozów. Nawet u mnie niewielka cześć pola była z północnym stokiem ciężka glina i rzepak byle jaki ale jakiś tam był. Więcej jak 6 liści przed zimą to on tam nie miał. Na wiosnę coś tam próbowało rosnąć ale wtórne zachwaszczenie się wdało i rumianek wyciągnął całe składniki + dodatkowy czynnik północny stok; zimny kwiecień, maj i rzepak został w miejscu a chwasty go przegoniły. Ale najważniejsze to przeżył zimę. 
@Pałuczanin81 mowiłem ze się zdziwicie

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oooojjj @przem współczuję to mój jednak lepiej wygląda ma 5 liści

 

A i popełniłem ogromny błąd ale muszę się upewnić to opiszę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak błąd to nie opiszesz.

Tam też jest glina tylko stok południowy.Sieje minimum 12kg/ha.Wcześniej była ta Tytanika co ją mam na wiosennej fotce.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos ile razy mam pisać,że to nie mój rzepak.Jak siałem to paczkę ważyłem i przez 3ha.

Poznaniaka w 2016 na 2,3kg ustawiłem i 3,5t było w tym trudnym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu jestem pod wrażeniem Twojego tak późno sianego rzepaku 

Mój z 27 września na tylko pięć takich se liści 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siany 6 września. Nie wszędzie taki część robaki przegapiłem i zlikwidowałem. Obecnie przymrozek i tak jeszcze 5 dni poniżej zera. 

large.78FD02EF-3874-4F69-B257-F164A5DC0B3E.jpeg.5d30e51d300a4d0233f12ad86722c447.jpeglarge.32E6DAB4-8388-4486-80D4-AB000F719AEF.jpeg.0572519747050081b738097fc80ecb4d.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się