ikcomas

Termin ilość siewu a plon

900 postów w tym temacie

Około 1/3 posiało rzepak do soboty. od tamtej pory spadło na raty 5+23+10+1. tam gdzie posiane ziemia zaczyna się szklić w słońcu zobaczymy co z tego będzie. Powtórka z rozrywki jak we wcześniejsze lata.  Dzisiaj większość orało. A ci co zaorani przed deszczami jak ja to nie da rady wjechać. Tam gdzie będzie szedł rzepak po gruberze to również lekko za mokro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, miwigos napisał:

Czajkowski  posiał tak płytko ? , poczekaj padało  to wzejdzie

Siałem Poznaniakiem po orce i 2x uprawą kultywatorem z wałkiem.Ziemia była pylistą i chyba za głęboko siew poszedł,bo docisku nigdy nie stosujemy.Od 23 sierpnia wzeszło 5 roślin na metr.Co ciekawe na zaoranym i ulewie z 20.08 przed uprawą,gdzie wilgotna ziemia osiadła też brak wschodów.Materiał zeszło roczny i robiłem na podstawkach próbę kiełkowania to było OK.

Edytowano przez Pałuczanin1981

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu miałem podobnie po orce jak spadlo około 50 mm w ciągu 30 minut, nawet chyba wstawiałem zdjecia. To był moj ostatni obornik zaorany. Zaraz obok gdzie bezorkowo ten deszcz nie wyrządził żadnych szkód.

Po co tyle przejazdów kultywatorem skoro było sucho?

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wschody niby mam ale jest takie błoto że trudno chodzić mimo bezorki 

Tu zasiane myślę że 70% reszta czeka i jeszcze trochę poczeka

Nikt nawet z pługiem nie myśli bo dziś znienacka znów lunęło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wyrównać i ubić to dwukrotnie. Po mokrym raz,bo osiadła... czekam do niedzieli.

 

Nie czekam...jednak

RZEPAK TO POJEBANA ROŚLINA!

Wyrzędował po 10 dniach.

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i gitara, ale trochę długo się zbierał to fakt. U mnie z pierwszych siewów już jest obsada nawet na tych piekielnych glinach. Z 26.08 dopiero wyłazi, trochę zaklepane ale w nocy popadało to raczej wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak posiane w suchą ziemi , to czekał , potem napadało sporo , to rzepak wtedy długo wschodzi, rzepak i buraki to rośliny które lubią pulchną ziemie do wschodów , a każdy deszcz zbija

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pałuczanin1981 napisał:

Nie czekam...jednak

RZEPAK TO POJEBANA ROŚLINA!

Wyrzędował po 10 dniach.

w tym roku to szybko wschodzi,

ale tamtym roku, nie padalo do polowy wrzesnia....

Polowa zeszla odrazu, druga polowa wzeszla pod koniec wrzesnia...

Edytowano przez barkas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak siany 22-23 sierpnia wyglada jakby był siany 4-5 dni temu, nie ma co się dziwić bo całe dni padało i było pochmurno. 

Zauważyłem  że ten który trafil głębiej tj na 3 cm to jest większy niż ten co nasiono spadlo na 1 cm. Wynika to pewnie z tego że na 3 cm była wilgoc po siewie natomiast górna warstwa odrazu przeschło bo siew wykonywany był w słoneczne dni i po siewie też 2 dni były ciepłe i słoneczne. 

Obsada pewnie taka jaka ustawiłem czyli 30-35 roslin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W bezorkowej uprawie trzeba siać na 3 cm inaczej sucho i nie zdąży wzejść, na mocniejszej ziemi , jak nie popada po bezorce to wschody są w granicach 30 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na mocnej ziemi jeden deszcz nie gwarantuje wschodów,przy Twiom systemie , ja wole jak tydzień po siewie nie pada, większość wschozi wtedy, życie mnie nauczyło że trzeba tak zasiać że jak będzie sucho to powschodzi , więc rzepak sieje tak jak zboże , a w życiu przesiewałem tylko raz, w suchym roku posiane tańsze naiona zeszoroczne, firma dała nasiona na przesiew po moich argumentach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie sucho to chyba przyjedziesz mi posiać rzepak, chciałbym zobaczyć wchody na turbo glinach i iłach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, miwigos napisał:

W bezorkowej uprawie trzeba siać na 3 cm inaczej sucho i nie zdąży wzejść, na mocniejszej ziemi , jak nie popada po bezorce to wschody są w granicach 30 %

Skąd taka herezja? Próbowałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, lokizom napisał:

Skąd taka herezja? Próbowałeś?

Prawie co roku jakiś kawałek bezorkowo , jak płytko 1.5 cm to ziemia na drugi dzień już jest te 1,5 cm sucha , na piaszczystej puści kiełeki i coś wzejdzie na glinie nie zdąży

23 godziny temu, barts napisał:

Jak będzie sucho to chyba przyjedziesz mi posiać rzepak, chciałbym zobaczyć wchody na turbo glinach i iłach

Taką ziemie jak sie sypie to jeden orze drugi sieje 50 % musi wzejść w najgorszych warunkach, po bezorbce musi popadać ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemniaki zaczynam kopac, Planuje skonczyc w piatek i zastanawiam sie czy nie zasiac odrazu rzepaku, bo zostalo mi jeszcze troche.

Probowaliscie siac rzepak kolo 10 wrzesnia? hybryda, jaka obsada? czy to w ogole ma sens? czy zbozem to obsiac?

tylko kurde u nas robi sie pustynia, jeszcze po kombajnie, to calkiem ebdzie, a deszczu nie nadaja na 10 dni do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, miwigos napisał:

Prawie co roku jakiś kawałek bezorkowo , jak płytko 1.5 cm to ziemia na drugi dzień już jest te 1,5 cm sucha , na piaszczystej puści kiełeki i coś wzejdzie na glinie nie zdąży

Taką ziemie jak sie sypie to jeden orze drugi sieje 50 % musi wzejść w najgorszych warunkach, po bezorbce musi popadać ,

Nie rozumiem Twojej teorii w przesychaniu ziemi po orce i natychmiastowym zasianiu i np gruberowaniu i natychniastowym zasianiu? Rozumiem że uprawiałeś gruberem tydzień wcześniej i wtedy siales, stąd różnica we wschodach bo zdążyło przeschnac po gruberze

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się