966 postów w tym temacie

gaz tanieje a my mamy podwyżki azotowych >:( to jest polska

saletra anwil 1320 saletrzak 1130 ceny brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak wygląda sprawa rozsiewu i działania saletrzaku 27 standard tego z Tarnowa

w porównaniu do saletry z anwilu ta ma granule o wymiarach 1-3,15 mm

natomiast saletrzak z Tarnowa ma granule 0,6-4,0 mm

 

wydaje się że saletrzak powinien nieco dalej lecieć od saletry to by mnie zadowalało

prócz tego jest drobniejszy od canwilu ( 1 mm - 5 mm) który to wydaje mi się że jest znów za gruby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym wszystkim przedstawić mój problem związany z nawozem zakupionym przez dystrybutora ProCam a

francuskim producentem FCA.

 

Na wiosnę pod korzeń wysiałem 250kg/ha nawozu Calco Pk oraz 150kg/ha mocznika.

 

W podsiewacz daliśmy 230-250kg/ha nawozu Calco Pk przy siewie.

 

Problem dotyczy wiosny 2014.

 

kukurydza siana była 27.04 - 05.05.2014r

po wschodach roślina wyglądała zdrowo, normalnie.

 

W późniejszym etapie rozwoju, w czerwcu, na wszystkich roślinach były widoczne czerwone, bordowe przebarwienia liści

co wskazywało na brak fosforu.

 

Rozwój roślin był przyhamowany mimio niejednokrotnych zabiegów mikro i makroelementami wraz z mocznikiem oraz siarczanem

magnezu.

 

Nawóz wogóle się nie rozłożył, granulat widoczny był do końca wegetacji, po żniwach wyrywając korzeń nawóz w dalszym ciągu tkwił w ziemii nierozłożony.

 

zbieraliśmy ten nawóz ziarko po ziarku z ziemi, daliśmy do analizy próbkę.

Okazało się ze granulat fizycznie był widoczny, i oprócz tego żaden ze związków z niego się nie uwolnił.

 

Przez kolejne 3 analizy w stacjach chemiczno rolniczych wyniki pokazywały że w granulacie nadal znajduje się 10-10,8% P.

 

Już nie wspomnę że średni plon kukurydzy wyniósł 4 tony na mokro.

Ph gleby utrzymane, zasobność również.

 

Czy ktoś z Was używał tego typu nawozu.

 

Mam zdjęcia potwierdzające obecność granulatu nierozłożonego w glebie oraz przebarwień liści

 

Jakie były wyniki?

Może któs ma podobny problem jak ja?

 

Proszę o odpowiedź.

 

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz "dokumentacja" potwierdzającą dany fakt. Czy masz świadków na to, bo podejrzewam że świadkowie typu ja z ojcem nie będą wiarygodni. Bo trzeba firmę gniesc, tylko czy jest czym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zdjęcia i analizy będą za cienkim dowodem. Sąsiad widział? albo najlepiej ktoś niezależny/obiektywny/obcy? Poświadczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Mam świadków

- sąsiedzi (rolnicy)

- moi pracownicy którzy wysiewali ten nawóz, widzieli co się działo w okresie wegetacji, i później zbierali ze mną granulat nawozu w czasie wegetacji kukurydzy zbierany z pod korzenia rośliny, jak i po żniwach kukurydzianych zbierany również z pod korzenia kukurydzy

- mam zrobione analizy nawozu zbieranego, w stacjach chemiczno rolniczych w warszawie i olsztynie

za każdym razem potwierdzała się moja sugestia ze nawóz nie rozkładając się nie rozłożył fosforu, w dalszym ciągu utrzymywał się w granicach 10%.

 

- mam zrobioną dokumentacje zdjęciową jak wyglądały rośliny ( 3/4 powierzchni roślin czerwono-bordowa) jak i zdjęcia z chwili zbierania granulatu na próbki celem zrobienia analizy

 

 

Sprawa w sądzie jest w toku, cały czas zbieram dowody dotyczące nawozu, dlatego pisze tutaj bo być może ktoś z Was miał podobny problem.

 

Problem dotyczy 220 ha uprawy kukurydzy, dlatego też to nie jest mały problem i w grę wchodzą duże pieniądze.

 

Szkoda że próbki zbierane w tym samym czasie w obecności ludzi z firmy procam i dawane tego samego dnia do analizy wykazują zupełnie coś innego, pokazująć iż ten nawóz się rozłożył.

 

Ciężko będzie mi przez ten szereg trudności z tak ogromną firmą jak ProCam się sądzić, tym bardziej, że za plecami ProCamu stoi zarówno producent nawozu FCA.

 

Jak macie jakiś pomysł bądź dotknęła was podobna sytuacja bardzo proszę o cenne odpowiedzi.

 

Z góry dziękuje i pozdrawiam forumowiczów.

 

Pragnę dodać że od firmy FCA nieodpłatnie otrzymałem odżywki fosforowe,

co odrazu każdemu wydaje się dziwne, tak jakby zgadzali się z faktem że z nawozem

było coś nie tak.

 

Chociaż mimo odżywek to i tak nie udało się uratować kukurydzy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę to dziwne żeby procam ładował się w niepewne nawozy

Czyżby żabojady coś nie tak namieszali nie chce się wierzyć

Oni będą próbowali Ci udowodnić że działał

Bo nawet gdyby odczyn był nieodpowiedni czy cokolwiek innego

Świadczyć będzie o złej jakości nawozu

 

Tak czy owak będziesz miał trudnych $$$ przeciwników

 

Ps

Szkoda że @zetka gdzieś przepadła Ona powinna coś wiedzieć

@west też miał plany na te nawozy ale "zgubił hasło" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie

 

Nazywam sie Waldemar Bajek jestem Managerem Firmy FCA w Polsce. W tym przypadku należy zareagować na temat, który Pan opisuje dotyczący sytuacji kukurydzy poprzedniego sezonu.

 

1) Mówiąc o granulacie pozostałym w ziemi:

to już było wyjaśniane, jest to dobrze znane zjawisko chemiczne zachodzące

z produktami zawierającymi wolny CaO (nasz produkt, ale także wielu innych). Dzieje się tak, gdy produkt zawierający CaO, znajduje sie w ziemi w obecności wilgoci. Część

zawartości procentowej granulatu w tych warunkach może przejść z CaO

do formy CaCO3 (przez działanie H2O i CO2), ale to nie znaczy, że inne składniki produktu nie są rozpuszczane i pobierane przez uprawy.

 

 

2) Odnośnie przebarwień na liściach kukurydzy:

kiedy zostaliśmy poinformowani o tej sytuacji, zrobiliśmy pełny przegląd plantacji wraz z właścicielem gospodarstwa oraz naszym menedżerem produktu. Po ocenie w późniejszym okresie również przez rzeczoznawcę, opierając się na jego fachowej wiedzy stwierdzono brak zastrzeżeń do produktów Firmy FCA. Oficjalne orzeczenie rzeczoznawcy zwróciło uwagę na pewne błędy

dotyczące programu herbicydowego, które zostało zastosowane na plantacjach kukurydzy. Te informacje zostały przekazane Panu, dlatego nie rozumiem dlaczego Pan tego nie przedstawił na forum.

Myślę, że każdy powinien poznać drugą stronę , aby zrozumieć cała sytuacje, która miała miejsce.

 

 

Z poważaniem.

 

W. Bajek

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o nawozach lubofoska pod korzeń? słyszałem że mają kiepską rozpuszczalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczają się jak dolomit, luboń stosuje nie dokwaszony fosforyt obniża sobie koszty produkcji a nawóz w ziemi działa latami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję na pszenżyto drugą dawkę azotu podać w moczniku , kiedy bym go musiał wysiać, tak myślałem tak około 5 kwietnia, nie za późno będzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fosfory piszą tak "â—¾40% P2O5 fosforu całkowitego

co najmniej:

â—¾25% P2O5 fosforanów rozpuszczalnych w obojętnym roztworze cytrynianu amonu, w tym minimum 93% fosforanów rozpuszczalnych w wodzie"

Wynika z tego że mamy w 40-tce 23% fosforu rozpuszczalnego w wodzie

 

Według tabel współczynników przyswajalności

P2O5 na P (0,436) było by 17,5

 

A na przykład na ruskiej (8 ultra) piszą że z 20% aż 19 jest rozpuszczalne w wodzie

 

Jest tu ktoś mocny w tym temacie bo ja mam ciągle dylematy z fosforem

Niby w polu zawartość zadowalająca ale ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czysty fosfor to jedynie fosforan map lub dap,

nasz polski zszedł na psy i ma obecnie tylko 37% w wodzie z 46 całkowitego,

można atakować jeszcze superfosfatem prostym(masa siarki dodatkowo) tylko to jest gips... resztą szkoda zawracać sobie głowę

 

Ja mimo wszystko wolę sól + fosforan, bo sieje tyle ile dokładnie chce składników, w tym roku pod raps planuje map+ superfosfat prosty(siarka)

 

Pod zboża bez PK w tym roku, chyba że rzepak zawiedzie to tylko pod buraki PK tej jesieni, czas na środkowy palec dla przemysłu nawozowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze gadasz z tym palcem zwłaszcza dla grupy azoty :P

Ja potrzebuję PK (bez azotu) pod groch bo mi wariuje

Tu pomysł z superfosfatem prostym jest bardzo dobry

Tylko handlowcy kręcą nosem bo rolnicy nie kupują tego

Proponują superfosfat "wzbogacony :(" mnie on wygląda na osłabiony

Pytanie czy człowiek dożyje czasu kiedy to zadziała ???

 

Fosforan to chyba aktualnie najlepiej przyswajalny fosfor

Wydaje się że w naszych polifoskach jest ten sam

Ciekawe co za cuda ruscy ładują w tą ultra 8 ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do ultry ładują zapewne fosfor z map-u(12-52, w tym 51 rozpuszczalnego w wodzie >:D ) wschodni odpowiednik polidapu ma 41 rozpuszczalnego w wodzie,

ja w tym rokuku chce spróbować map-u bo raz że azotu tylko 12kg a 51 fosforu rozpuszczalnego w wodzie

 

niestety nasi złodzieje sklecili policki polidap na 37... dlatego już go nie kupię chyba że cena będzie adekwatna do jakości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o potwierdzenie myśli mi chodziło

Tu dowód na to co sprowadzają ze wschodu http://skladrolny.pl/mobile/pl/p/file/c8d6c6ee164dde1ede038b95d2dac01b/CERTYFIKAT-fosforan-amonu.pdf

 

 

Szukałem certyfikatów na wschodnie nawozy i okazuje się że

W większości biją nasze pod względem rozpuszczalności w wodzie

Fosforan 46 ma 44 a 52 ma 50 % jak to możliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji żeby polidap miał 44, brałem zeszłym roku wschodni i miał 41, rozpuszczalność granuli lepsza od polickiego

 

Ta wysoka zawartość w mapie to od procesu produkcji, fosfor jest chyba dwukrotnie poddawany kontaktowi z amoniakiem przez co większa jego część jest rozpuszczalna w wodzie(praktycznie całość) fosfor przekształcony w łatwo rozpuszczalne formy w wodzie dzięki oddziaływaniu amoniaku

 

polidap jest już produkowany trochę inaczej przez co i rozpuszczalność w wodzie słabsza, dodatkowo teraz azoty lecą sobie w ...... i 37 to żart bo prawie 10% mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosuje od paru lat fosfosan 3-10-25 fosforu 6% w wodzie dużo siarki i Ca ale to właśnie gips i pytanie jaka jest przyswajalność siarki z gipsu? Drugie gdzieś wyczytałem że gips przyczynia się do wymywania składników ale w jakich ilościach nie podali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.bartergaz...eloskladnikowe/

https://phosagro.com...nye_udobreniya/

 

Kupiłem ruski NPK 8:20:30 i rozpuszczalności fosforu w wodzie 19%

Dokładnie taki tylko z innej hurtowni http://www.padcor.pl/npk.html#n

W ubiegłym roku miałem 8:19:29 rozpuszczalności w wodzie pisało 18%

Nawóz sporo tańszy od polskiej polifoski i okazuje się że lepszy

 

Damian sieję też"wzbogacony" 40 % tam jest podobnie z fosforem i siarką

Wychodzę z założenia że skoro mam zawartość 20-25 mg fosforu to kiedyś się rozłoży

 

Nakreślcie jak to się ma z tym obojętnym cytrynianem amonu

Edytowano przez jarki
nawóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sam kupiłem miesiac temu dap'a wschodniego z 44% w wodzie, a 46% w cytrynianie, też byłem zaskoczony rozpuszczalnością, jak i przedstawiciel policki, ceną też bił polickiego. Ruskie zawsze miały lepsze złoża. A potas tradycyjnie z Korn-Kali, w tym roku ponizej 1tys/t, dawno tak nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mówiło się że nawozy ze wschodu to tylko ruskie

Później podobno kraje bałtyckie produkowały lepsze

Okazuje się że Rosjanie jednak mają dobry PK

 

A jak z azotowymi ze wschodu kupuje ktoś u nas cisza w tym temacie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się