Leaderboard
Popular Content
Showing most liked content since 12/28/2011 in all areas
-
6 likesKażdy z was ma rację, żaden z was nie jest do końca obiektywny. Wiecie że Polska to duży kraj i mieszka tu dużo ludzi ściśle związanych z rolnictwem. Nie oceniajcie, zrozumcie. Są regiony gdzie powiększenie gospodarstwa to rzecz niemożliwa (ponad 100tyś za ha, czasem trafi się 3 klasa zwykle gorzej). Naprawdę uważacie że prawdziwy rolnik powinien wtedy wziąć kredyt w dwóch bankach i kupować tą ziemię?? Czy lepiej żeby jednak poszedł do pracy i zapłacił zus żeby później było z czego wypłacać krus renty i emerytury? Przy okazji dywersyfikuje źródło utrzymania rodziny i poprawia jej byt. Może lepiej żeby wziął 2mln zł kredytu na chlewnie, którą zamortyzuje po 15 latach, (przy założeniu że ktoś ma ochotę bawić się w hodowlę...). Mój ojciec przez kilka lat wahał się czy zlikwidować bydło mleczne, bo co to za gospodarstwo bez zwierząt i co on by miał robic. Dzisiaj odpowie, że był chyba jakiś ogłupiony i tak długo się zastanawiał. Tak trochę z przekąsem mogę stwierdzić że to sami rolnicy sobie zgotowali ten los, mam ogląd sytuacji z dwóch stron. Chcecie kupować ziemię, dajcie spokój sąsiadowi co ma kilka hektarów, poczekajcie powywracją się te większe gospodarstwa (nawet taka prozaiczna przyczyna jak brak następcy). Kto będzie chciał będzie miał tyle żeby mu czasu na sen nie wystarczyło, rodzina za brak czasu się odpłaci. Prawdziwego rolnika po zyskach poznasz, bez względu jaki kolor i ile lat mają jego maszyny, ile ma hektarów. Przeliczcie sobie jakie poczyniliście nakłady przez ostatnie 10-15 lat, ile w tym czasie zarobiliście, ile jeszcze musicie zarabiać. Drażni mnie negowanie sąsiadów, ślepe patrzenie i przekonanie że jest się wzorem do naśladowania. Rozumiem pasjonatów którzy chcą tylko pracowac w gospodarstwie i zysk ich nie interesuje, ale serio ponad milion takich w kraju? A jak bardzo serio podchodzicie do tematu że do uprawy ziemi i produkcji żywności człowiek jest niezbędny? Co z tego że ktoś ma 5 razy więcej kiedy wszystkim będą zajmowały się roboty/maszyny? Trzeba planować ale przekonanie że "ja teraz rozwijam będę 40 lat spłacał by dzieci miały lepiej", pomyślcie jakie może być rolnictwo za 10-15 lat i tam celujcie, wiązanie się na pół wieku jest bez sensu. Sprawdźcie to sobie sięgając 50 lat wstecz, jak wygladało rolnictwo. W tej chili rozwijamy się jeszcze szybciej. Tak przy okazji nowych wniosków, które trzeba wypełnić na komputerze, to może niech wszyscy prawdziwi rolnicy wypełnią je sami, przecież głupki w mieście siedzą tylko na krzesełku przed komputerem i bezwiednie coś klikają ;) Szanujmy się.
-
4 likesMam niskie koszty bo mało kosztuje u mnie na sztukę: praca, leczenie, energia, robienie paszy. Nie muszę karmić na mokro żeby karmic sporo taniej, pewnie taniej niż 98% hodowców karmie. Wszystko jadę w BB albo luzem, premiksy 1%, zakwaszacz w płynie. Robię pasze o 200-300 zl/t taniej niż sprzedają firmy paszowe w ilościach calosamochodowych większym rolnikom. Ostatnia dokładkę miałem pewnie strzelam 6-7 lat temu. Ostatnie 5 lat nie schodziłem poniżej 130 zl/szt dochodu patrząc na kazdy pojedynczy tucz, zdarzały się strzały po 300 zl/szt. Mam wyremontowane wszystkie budynki, nowoczesna mieszalnie, ktora pracuje bez obecnosci czlowieka. Miałem bardzo dobry układ z jedną z firm zachodnich, o jakim każdy rolnik by marzył. Ale skończył mi się w tym miesiącu. Ostatnie 3 lata wydałem na inwestycje 20 mln, bez kredytu. Teraz nie bedzie juz takiej stopy zwrotu, a ASF może wstrzymać dalszy rozwoj na długi czas. Myślisz że to było z pola? To było ze swini, ale mało kto to rozumie
-
4 likesZdrówka, szczęścia i słodyczy. Bądźmy zgodni...MY rolnicy! Życzę po sam dach choiny, ZERO zboża z Ukrainy! Niech hodowla nam rozkwita i hiszpańska nie zawita. Rzepak,burak-da tonami, a nie wjeżdża TU torami. Nowy Rok niech będzie lepszy, jak go UE nam nie spieprzy? NOWA władza nas szanuje, nic przeciwko nam nie knuje! I nadzieja w nas nie gaśnie, jak chanuki świeczki właśnie... Prosto z serca to życzenie,na to Boże Narodzenie!!!
-
4 likes
-
4 likes
-
4 likesZ okazji Świąt: @jarkiemu -szybkiej i drogiej sprzedaży grochu @miwigosowi wielkopolskiej potęgi ichwały @lokizomowi wzrostu cen i braku ASFu @arszczecin-koszalińskiej suszy @Mareckiemu-odwodnienia pola @bartsowi-jednego ziarka na jeden hektar @R-w-super porad,z których wszyscy korzystamy @ikcomasowi-ujarzmienia pomoru i polityków nie tylko na białostockiem @witch5owi-udanej uprawy bezorkowej wreszcie @wszystkim wytrzymania na forum z @Pałuczanin81 WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
-
3 likes
-
3 likes
-
3 likesJestem w stanie zasiac ok. 15-20 ha/dzien przy udziale jednej osoby w tym sianiu. Jeśli będą chwilowo dwie osoby i przywożenie materiału siewnego na pole i ładowarki to nawet 30 ha. Mam jeden zabieg uprawowy mniej od Ciebie ale za to sam siew trwa dłużej. Dodatkowo musze w międzyczasie opryskac rzepak jak są warunki, dojrzeć proces srutownia, ogarnąć farmę PV, zerknąć na biogazownie, nie wspominając o zwierzętach czy spędzeniu trochę czasu z zona i dziećmi. Jestem bardzo cyfrowy i lubię mieć wszystko pod kontrolą. Jak sieje to jeszcze robie kilka rzeczy. To połączenie tego wszystkiego mnie kręci, a właściwie spróbowanie pogodzenia wszystkich tych czynności
-
3 likesŻycie jest jedno i czas właśnie kosztuje najwięcej. Jakbyś się zapytał Billa Gatesa albo Warenna Buffeta ile daliby za to aby żyć jeden dzień dłużej to byś się zdziwił, gospodarstwa wszystkich forumowiczów razem wzięte nie są tego warte. Ja bym nie umiał tak żyć żeby czas nie był nic warty. Ja mam jak spożytkować czas wolny, chciałbym mieć go jak najwięcej aby m.in. jak najwięcej podróżować czy poświęcać go na inne hobby. Mam nadzieję że jak synowie podrosną, przejmą gospodarstwo w dobrej kondycji, będę miał wtedy 45-50 lat to oddam się jeszcze bardziej tym pasjom i będę wtedy właściwie takim wolnym człowiekiem. Juz bym mogl byc ale narazie chlopaki są za male i nie wiem czy tez beda chcialy ciagnac to dalej. Co chciałem zrobić w życiu zawodowym to właściwie już zrobiłem, już nie muszę nic nikomu ani sobie udowadniać. Po wszystkich inwestycjach jest juz naprawde na wysokim poziomie zautomatyzowania. Dwie osoby sa w stanie wszystko ogarnac, pracy fizycznej jest bardzo mało i o to chodzilo aby jak najmocniej odciazyc siebie i rodzine. To bylo szybkie życie do tej pory, chociaż mam dopiero 34 lata ale lubilem tak żyć. Teraz na spokojniej, więcej czasu dla siebie i rodziny
-
3 likes@jarki Osobiście cieszy mnie,że będziesz miał te GÓWNO i to dzięki Tuskowi.I łaskawie odpierdol się ode mnie...pojął,czy nie???
-
3 likesJakby rudy rządził ostatnie 8 lat, to nic polskiego by już nie było, lasy , kolej , lot, wszystkie banki były by niemieckie, naprawde Barts, tak kiepską masz pamięć A przegrać pis musiał , bo zapanaszoli się jak na swoim folwarku, dopóki nie nastał covid i wojna, było w miare OK
-
3 likesW związku z brutalnym zatrzymaniem mojej osoby przez policję za mówienie o imporcie zboża technicznego. Pierwszy zarzut sąd umorzył pomimo odwołania policji od postanowienia. Drugi zarzut przestępstwa już sama prokuratura umorzyła nie kierując nawet do sądu.
-
3 likes"Ilekroć Niemcy mnie chwalą, tyle razy zastanawiam się, com złego Ojczyźnie uczynił." Józef Piłsudski
-
3 likesJak ma byc ugorowane to powinni wtedy z dochodu rolnika w KRUS też to odliczyc i z podatku na gminie. Ale o tym już nikt nie wspomni bo to ,,tylko 3%". Jak kupujesz ziemie to 3% więcej odsetek od kredytu jakby się placilo można uprościć. Identycznie z gruntami własnościowymi, przekazujesz tak jakby te 3% we władanie innemu podmiotowi. Przecież to można śmiało nazwać kradzieza. Powinni takie cos np. firmom transportowym zrobić że jak masz 30 tirow to jeden tir musi stac cały rok
-
3 likesNiedawno dawałeś wykłady jak siać aby wschody były bez deszczu twierdziłeś że padało to Ci wody starczy
-
3 likesMirku zrozum wreszcie że nie wszędzie padała jak U ciebie gdy było potrzeba wielu się przejedzie na qq w tym roku w moim rejonie, chyba że po kosztach robiona
-
3 likes
-
3 likes
-
3 likes
-
3 likes
-
3 likesMnie to wq... jak te wszystkie tvny, polsaty przedstawiaja to tak jakby papiez przyjezdzal. Ten pan Nas wiele razy sprzedal i dalej bedzie to robil
-
3 likes
-
3 likes@miwigos Mam do ciebie prośbę weź ty się ode mnie odpierdol porostu na tym i na innych forach.Nawet ci się nie podoba, że dłuta napawam, czy w jaki sposób buraki uprawiam. Jak ci się nie podoba to co pisze to nie czytaj i nie komentuj, bardzo uprzejmie proszę, dziękuje i pozdrawiam.
-
3 likesCzasem lepiej jest miec mniej hektarów a bardziej dopilnować i moec satysfakcje. Nie zawsze chodzi o pieniadze. Dla mnie ziemia to tak naprawdę hobby, jakbym tego nie lubił to bym to rzucil i poszedl do roboty, ale do takiej która by sprawiała satysfakcję a na pewno nie do takiej żeby się w niej nudzić i się nia nie interesować. Czasami za bardzo przeżywam to wszystko co na polu, może z wiekiem to minie. Moze gdybym miał lepsza lepsza glebe to by mi to wszystko latało a tak to po prostu jestem pełen energii cały sezon
-
3 likes@miwigos Tak jeszcze nie było źle z trzoda uwierz mi. Była niska cena też latami ale wiesz co jest teraz: nie można jej sprzedać, świnie przerastają a jak świnia przerośnie o 0,1 kg powyżej 115 WBC to potrącają o około 2 zl/kg czyli dostajesz tyle co za warchlaka. A jak nie brali przez 3 tygodnie prawie w ogóle świń i teraz biorą też ich bardzo mało i trzeba się zapisywać w kolejki miesięczne, gdzie niektórzy już mają do końca stycznia zapisane to to się musi źle skończyć a zboże drogie. Już nie ma -6 eurocentow od niemieckiej, teraz to już jak w Niemczech jest gdzie 5,85 zl/kg wbc to u nas 5,10 zl/kg wbc. To niech mi ktoś powie co za mięso do nas przyjeżdża skoro nie opłaca się naszym bić naszego tucznika po 5,20
-
3 likesTen numer z szacowaniem odwoławczym przez nadleśniczego to jakiś niesmaczny żart. KPA i KPC jasno ustalają. że osoba zainteresowana nie może być sędzią we własnej sprawie. Przecież większość leśników należy do PZŁ. Nietrudno będzie o sytuację gdzie nadleśniczy będzie rozpatrywał sprawę odwołania na szacowanie w kole łowieckim, będąc jego szeregowym członkiem lub co gorsza w jego zarządzie. Trudno w tej sytuacji o zachowanie bezstronności. Powstaje kolejny gniot prawny, chyba tylko po to by zaliczyć kolejny temat, niekoniecznie skutecznie. Przy tym rozwiązaniu brać łowiecka dalej będzie nas dymać na szacowaniu i tak naprawdę nie będzie się do kogo odwołać. Po drugie czy naprawdę nie ma lepszych i bardziej zorientowanych fachowców, leśnicy to tacy wszechstronni fachowcy że i na produkcji rolnej też się znają? Przygotowanie merytoryczne i praktyczne maja pracownicy doradztwa rolniczego. Jakoś to oni, nie leśnicy czy inni kominiarze, zajmują się szacowaniem klęskowym. Czym się różni take szacowanie od szacowania szkód łowieckich? W jednym i drugim występuje ubytek plonu, tylko sprawca jest inny. Żeby znowu nie było, że chcieliśmy dobrze, a wyszła kupa.
-
3 likesTeż wyznaję taką zasadę . A tym co rozczulają się nad "dniem świętym" można przypomnieć że na początku była nim sobota . Kilkaset lat później zebranie gości w sukienkach zwane soborem zdecydowało że jednak niedziela . Skąd wiadomo że Najwyższemu to pasuje ? Bo nam powiedzieli , ale mówili też że ziemia jest płaska i w centrum wszechświata . Więc ... ?
-
2 likesWłaśnie miałem tak w jęczmieniu ozimym. Nalewał ziarno i spaliło, dopiero z kombajnu było widać tam gdzie mokro to przepały. Finalnie dał tylko 6 ton a wyglądał na 9. Upał gwałtowny może dużą szkodę zrobić.
-
2 likesNo niestety klątwa. Przy okazji chłopaki przez trzy dni mogły zwiedzić Warszawę. Co do żużlu wolę jednak typowe obiekty żużlowe, jak np. Motoarena w Toruniu, dużo lepiej się ogląda niż na stadionie, gdzie siedzi się za daleko. Niedługo pojedziemy do Gorzowa. Zawsze to 3 dni spędzone tylko z rodziną, bez żadnych obowiązków związanych z gospodarstwem. Na dłuższe wypady jeszcze nie przyszedł czas, ale takich 3-5 dniowych sobie kilka w roku robimy
-
2 likes
-
2 likesDziś jest czterdziesta rocznica zabójstwa Piotra Bartoszcze To tak ku pamięci tym którzy ginęli za Polską wieś
-
2 likes50 mld euro x dzisiejszy kurs 4,33 = 216,5 mld zł 216,5 mld zł / 448,4 mln ludności UE = 482,83 zł Wyskakiwać z kasy. Kto ma dzieci to za dzieci też. Właśnie w Brukseli zatwierdzili hajs dla ugandy.
-
2 likes
-
2 likes
-
2 likes
-
2 likesDzień dobry Wszystkim:)! Do końca roku dodawanie ogłoszeń jest za darmo. Płaci się tylko za usługi zgodnie z cennikiem https://www.gieldarolna.pl/cennik/ (np. wyróżnienie/przedłużenie)O kolejnych promocjach będziemy informować bezpośrednio na stronie gieldarolna.pl Jeśli Państwo chcecie coś sprzedać/kupić, to zapraszamy do dodawania ogłoszeń.
-
2 likesPozwól że się z Tobą nie zgodzę, zobacz na kulturę osobistą Japończyków Maseczkę należy zwyczajnie zmieniać i przestańcie pierdolić o swobodzie itp Zwyczajnie z szacunku dla innych należy się dostosować chyba że chcecie tragedii
-
2 likesTak tak mistrzu wszystkiego, pokaz raz cos swojego. To jest jedyne forum rolnicze na poziomie gdzie mozesz sie czegos dowiedziec od mistrzow w swoim fachu. Jakiego rzepaku oczekiwales? 5 metrowego z 50 pedami? To jest faza poczatku kwitnienia a nie polowy czy konca gdzie to bedzie wygladalo duzo bardziej przekonujaco. Jesli znajdziesz takie u siebie w populacji sianej na 60 roslin to wielki uklon w Twoja strone ale jesli ktos uprawial rzepak to wie ze to niemozliwe przy takim zageszczeniu bo poprostu sie nie zmiesci na takiej powierzchni. Plon bylby wtedy w okolicach 15+. Dzieci zawitaly i tutaj niestety
-
2 likesPrzy swiniach to schodzi godzina dziennie, bardziej na dogladanie, wyjmowanie slabszych, ustawianie temperatury, drobne remonty typu leci smoczek, itd. To jest plus tuczu, kto ma maciory to nie ma zycia. No i do mieszania paszy mamy jednego czlowieka, myje jeszcze i do zaladunku tucznika. To jest tez taka okresowa robota. 2 razy do roku trzeba rozmieszczac gnojowice mieszadlem pod rusztami i pospuszczac korki potem, a jeden musi wywozic gnojowice w tym czasie. Cala filozofia
-
2 likes
-
2 likesWasze podejście jest inne bo zimy ostrzejsze Tylko że w 2012 i 2016 mieliście szczęście spadł śnieg Miejmy nadzieję że ta zima będzie łaskawa dla całej Polski A na resztę Europy "wszystkie plagi egipskie"
-
2 likes... a mnie się Wawa nie podoba za ciężki klimat tam jest, co innego Lublin - piękne, niewielkie miasto w przebudowie i dużo miłych studentek... :)
-
2 likes
-
2 likesWitamy na Forum Dyskusyjnym portalu farmer.pl Zanim zaczniesz pisać pierwsze Posty proszę zapoznaj się z poniższymi dokumentami. 1. Regulamin Forum Dyskusyjnego 2. Polityka prywatności 3. Korzystanie z serwisów grupy PTWP SA Zapraszam do dyskusji
-
2 likes
-
2 likes
-
2 likesZawsze byłem ale to może być za mało. Koniecznie jeszcze szczescie trzeba mieć po swojej stronie
-
2 likesNajgorsze co mozna zrobic to oceniac uprawe przez pryzmat dochodu w jednym roku. Doplata to jest tona pszenicy, w przyszlym roku tona pszenicy wiecej i pewnie tona pszenicy za azot , ochronę i nawozenie. Plus dlugofalowy wplyw na glebe. Nie mozna tego traktowac tylko w kategoriach oplaca sie finansowo lub nie uwzgledniajac tylko plon
-
2 likesAlbo niech mu wpiszą sołtys, wszuscy się pchają na stołki a użytkownikó niedługo zabraknie.
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00